Jak wg kobiet powinien przebiegać proces doboru tabletki?

Jak wg kobiet powinien przebiegać proces doboru tabletki?

Kobiety potwierdzają, że tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Czy jednak wiedzą, jak wygląda proces doboru konkretnego preparatu? Czy mają wobec jego przebiegu określone oczekiwania? Sprawdźcie, jakie są wyniki badania przeprowadzonego przez Neurohm.

Aż 93 procent ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że kobieta powinna wspólnie z ginekologiem wybrać środek antykoncepcyjny, a ich Emocjonalna Pewność Postawy jest wysoka. Z tym stwierdzeniem nie zgodził się jedynie 1 procent kobiet. To bardzo dobry wynik – świadczy o tym, że kobiety mają coraz większą świadomość swoich możliwości w doborze metody antykoncepcji.

Jak wygląda świadomość kobiet odnośnie szczegółowego procesu doboru tabletek? 96 procent kobiet potwierdziło, że przed przepisaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej lekarz powinien przeprowadzić wywiad o stanie zdrowia, a 89 procent uważa, że ginekolog powinien zlecić również badania. W obu przypadkach pewność ich odpowiedzi jest średnia. Wynika z tego, że kobiety nie mają do końca świadomości, jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg doboru tabletek antykoncepcyjnych.

A więc – powinien czy nie powinien? Wywiad o stanie zdrowia i badania zlecane przez lekarza mają na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia, a także sprawdzenie, czy nie istnieją przesłanki wykluczające stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Nie są więc konieczne tylko w przypadku, jeśli lekarz dysponuje już wcześniej taką wiedzą na Wasz temat. W pozostałych przypadkach – wywiad i badania powinny zostać przeprowadzone. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego, badanie piersi, badanie ginekologiczne z ewentualnym pobraniem wymazu cytologicznego, a także opcjonalnie wykonanie badań laboratoryjnych –  próby wątrobowe oraz ocena układu krzepnięcia.

 

„Przed przepisaniem konkretnych tabletek antykoncepcyjnych ginekolog powinien poznać mój styl życia”  – z tym stwierdzeniem zgodziło się 79 procent kobiet, ale Emocjonalna Pewność Postaw była niska. Dlaczego styl życia może być ważny przy doborze tabletek? Np. pewne kobiety wolą schemat dawkowania 21+7, dla innych bardziej komfortowy będzie 24+4 (o schematach dawkowania przeczytacie tutaj), jedne szukają antykoncepcji o jak najniższej dawce hormonów, inne chcą tabletek, które oprócz antykoncepcji dadzą im również dodatkowe korzyści (np. poprawę stanu skóry). O wszystkich swoich potrzebach i preferencjach, musisz po prostu powiedzieć lekarzowi.