Jaka antykoncepcja dla młodych kobiet?

Jaka antykoncepcja dla młodych kobiet?

W Polsce średni wiek inicjacji seksualnej waha się między 17. a 19. rokiem życia. Warto, aby młodzi ludzie od początku wiedzieli o różnych metodach zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Najpopularniejszym środkiem wciąż jest prezerwatywa. A jak mogą zabezpieczać się młode kobiety?

Od kiedy można stosować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna ze skuteczniejszych metod antykoncepcji, którą stosować mogą również nastolatki. Najbezpieczniejszą dolną granicą rozpoczęcia przyjmowania tych preparatów jest moment, kiedy dziewczyna osiąga tzw. dojrzałość hormonalną, tj. wystąpiły u niej co najmniej 3 regularne cykle z owulacją. Zaleca się jednak, aby nie rozpoczynać przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wcześniej niż przed upływem 2 lat od wystąpienia 1. miesiączki. Zgodnie z polskim prawem jeśli pacjentka nie skończyła jeszcze 18 lat, na przepisanie tabletek antykoncepcyjnych musi wyrazić zgodę rodzic lub prawny opiekun. Należy też pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Młode kobiety, które nie są w stałych związkach, nawet jeśli stosują doustną antykoncepcję hormonalną, powinny wymagać od partnera używania prezerwatywy.

Jakie są właściwości pozaantykoncepcyjne pigułek?

Często stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez nastolatki, ma związek nie tylko z ich działaniem antykoncepcyjnym. Lekarze przepisują pigułki, aby pomóc dziewczętom z innymi problemami, które mają swoje źródło w zaburzeniach hormonalnych. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może pomóc im uporać się z bolesnymi i/lub obfitymi miesiączkami, a także wyregulować cykl miesiączkowy. Niekiedy ginekolodzy proponują tabletki dziewczętom, które zmagają się z wyjątkowo ciężką postacią trądziku młodzieńczego.

A może antykoncepcja ultralekka?

Od niedawna w Polsce dostępne są także tabletki z ultraniską dawką hormonów (15 mikrogramów estrogenu), których skuteczność antykoncepcyjna wynosi aż 0,24 wg indeksu Pearla – porównywalnie do preparatów z wyższą dawką hormonów. Takie tabletki mogą dobrze się sprawdzić u młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają stosowanie antykoncepcji hormonalnej i mają prawidłowe BMI. Antykoncepcję ultralekką przyjmuje się w schemacie dawkowania 24+4 (24 tabletki czynne i 4 tabletki placebo), co sprzyja wypracowaniu nawyku regularnego przyjmowania pigułek.

Każda młoda kobieta ma prawo wyboru szytej na miarę antykoncepcji. Mnogość środków antykoncepcyjnych na rynku sprawia, że jest to możliwe. Wybór najlepszej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem, który pomoże dobrać preparat dopasowany do potrzeb każdej kobiety.