Jaka tabletka dla zapominalskich?

Jaka tabletka dla zapominalskich?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga systematyczności i regularności. Czy jest więc to dobra metoda antykoncepcyjna dla osób, które mają tendencję do zapominania o wszystkim? Tak! Bo istnieją i odpowiednie tabletki, i sposoby, które pomogą wyrobić nawyk regularnego zażywania tabletek.

Tabletki placebo pomogą wypracować nawyk

Najbardziej popularnym schematem dawkowania tabletek antykoncepcyjnych jest 21 + 7 (21 tabletek czynnych i 7 dni przerwy). Jednak od niedawna są dostępne w Polsce także tabletki z ultraniską dawką hormonów, które mają zupełnie inny schemat dawkowania. Przyjmuje się je w sposób ciągły – bez przerw. Pierwsze 24 pigułki to tabletki z substancją czynną, zawierające ultraniską dawkę hormonów. Ostatnie 4 tabletki z blistra to placebo – bez hormonów. W trakcie przyjmowania tabletek placebo występuje krwawienie z odstawienia. Taki schemat dawkowania wpływa na wypracowanie systematyczności w stosowaniu antykoncepcji doustnej, a brak przerw w przyjmowaniu tabletek pozytywnie wpływa na kształtowanie nawyków. Dzięki temu znika problem pamiętania o przyjęciu pierwszej tabletki po 7-dniowej przerwie – a to pigułka, o której najczęściej się właśnie zapomina. Natomiast jeśli lekarz ginekolog zdecyduje, że lepsze dla nas będą inne tabletki (np. z wyższą dawką hormonów) – warto wypracować sobie metody, które ułatwią nam wyćwiczenie systematyczności w przyjmowaniu pigułek. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych sposobów.

Jak pamiętać?

Systematyczność w przyjmowaniu tabletek jest niezwykle istotna dla ich skuteczności antykoncepcyjnej. Warto więc zadbać o różne „przypominajki”, które nie pozwolą nam zapomnieć o przyjęciu pigułki. Możemy ściągnąć aplikację, która będzie przypominała o konieczności przyjęcia tabletki, ale świetnie sprawdzi się również standardowy budzik w telefonie. Dla zwolenniczek tradycyjnych metod dobrym rozwiązaniem będą fiszki – przyczepiane np. na lustrze. Ważne jest również miejsce przechowywania tabletek – jeśli położymy je obok innych przedmiotów codziennego użytku (szczoteczka do zębów czy krem do twarzy), łatwiej nam będzie pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu. Każdy sposób będzie dobry, jeśli tylko nie pozwoli Ci zapomnieć o pigułkach.

Dlaczego trzeba przyjmować tabletki regularnie?

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Podstawą jej skuteczności jest regularne przyjmowanie tabletek. Każde pominięcie lub wydłużenie przerwy miedzy kolejnymi opakowaniami zmniejsza działanie antykoncepcyjne, a także może prowadzić do różnych dolegliwości, np. zwiększa się ryzyko plamień śródcyklicznych.

Tabletki antykoncepcyjne mogą się dobrze sprawdzić również u tych z nas, które mają tendencję do zapominania o wielu sprawach. Ważne jest, aby dobrać takie pigułki, które zminimalizują ryzyko pominięcia oraz zadbać o regularne przyjmowanie tabletek, korzystając z różnych „tricków”.

A jeśli zdarzy się Wam nie przyjąć tabletki o stałej porze, skorzystajcie z podpowiedzi: https://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/