Jakich właściwości pozaantykoncepcyjnych oczekują kobiety od tabletki antykoncepcyjnej?

Jakich właściwości pozaantykoncepcyjnych oczekują kobiety od tabletki antykoncepcyjnej?

Tabletki antykoncepcyjne oprócz wysokiej skuteczności w zapobieganiu nieplanowanej w danym momencie ciąży, mają również szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych. Jakich dodatkowych korzyści oczekują kobiety od doustnej antykoncepcji hormonalnej? Badacze z firmy NEUROHM zapytali o to użytkowniczki tej metody antykoncepcji w czasie badania realizowanego w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to dolegliwość, na którą cierpi część kobiet. Objawy mogą być bardzo różnorodne i są to m.in. drażliwość, zatrzymanie wody w organizmie, bóle głowy, zmęczenie czy problemy jelitowe. PMS ma związek ze zmianą stężenia hormonów w cyklu miesiączkowym. W niektórych przypadkach dolegliwość ta jest na tyle uciążliwa, że kobiety szukają pomocy u lekarza. Jedną z metod przeciwdziałania PMS jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Czy kobiety zdają sobie sprawę z tego, że pigułki mogą być pomocne w tej kwestii? Częściowo. W badaniu NEUROHM aż 88 procent kobiet zgodziło się z twierdzeniem „Chciałabym, żeby tabletki antykoncepcyjne łagodziły PMS”. Jednak pewność ich odpowiedzi była średnia. Najprawdopodobniej kobiety nie do końca wiedzą, czy tabletki mogą być pomocne w tej kwestii. Odpowiadamy – doustna antykoncepcja hormonalna może pomóc w łagodzeniu objawów PMS, dzięki utrzymaniu stałego stężenia hormonów we krwi.

81 procent kobiet zgadza się z twierdzeniem „Chciałabym, żeby tabletki antykoncepcyjne poprawiały moją cerę”, a wskaźnik ich Emocjonalnej Pewności Postawy jest wysoki. Czy pigułki mają takie właściwości? Tak! Niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, co pozwala na zmniejszenie wydzielania sebum, prowadząc do poprawy stanu skóry. Ich działanie jest tak skuteczne, że pozwalają walczyć nawet z trudnymi przypadkami skóry łojotokowej i trądzikowej. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w walce z trądzikiem i łojotokiem”

 

To niejedyne właściwości pozaantykoncepcyjne tabletek. Mogą one także m.in. łagodzić bóle miesiączkowe czy redukować zbyt obfite krwawienie. Więcej informacji o pozaantykoncepcyjnych właściwościach znajdziecie w artykule „Antykoncepcja doustna – jakie daje korzyści poza antykoncepcyjnymi?”