Jakie badania należy wykonać podczas dobierania tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie badania należy wykonać podczas dobierania tabletek antykoncepcyjnych?

Z badania przeprowadzonego przez Neurohm wynika, że kobiety nie mają pełnej wiedzy na temat doboru tabletek antykoncepcyjnych. Ich oczekiwania wobec tego procesu są zbyt wysokie lub najczęściej – zbyt niskie. Jakie badania są niezbędne przy dobieraniu metody antykoncepcji? Jakie informacje należy przekazać lekarzowi podczas wywiadu? Sprawdźcie, ponieważ ocena stanu zdrowia to podstawa doboru odpowiedniej metody antykoncepcji.

Jakie są oczekiwania kobiet?

W badaniu przeprowadzonym przez Neurohm, 96 procent kobiet potwierdziło, że przed przepisaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej lekarz powinien przeprowadzić wywiad o stanie zdrowia, a 89 procent uważa, że ginekolog powinien zlecić również badania. W obu przypadkach pewność ich odpowiedzi była jednak średnia. Wynika z tego, że kobiety nie mają do końca świadomości, jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg doboru tabletek antykoncepcyjnych.

Potwierdź ważne informacje

Przed wizytą u ginekologa sprawdź, czy znasz odpowiedzi na pytania, które może zadać Ci lekarz podczas wywiadu. O co może Cię zapytać?

 • Data ostatniej miesiączki;
 • Choroby w rodzinie – m.in. nowotwory piersi i układu rozrodczego, udary mózgu, nadciśnienie czy choroby zakrzepowe;
 • Przebyte lub przewlekłe choroby – m.in. cukrzyca, nadciśnienie, migreny, kamica żółciowa, problemy z krzepliwością krwi;
 • Kwestie związane z miesiączką – regularność, obfitość, bolesność;
 • Palenie papierosów;
 • Przyjmowane leki;
 • Dolegliwości zdrowotne (jeśli są, to jakie?);
 • Przebyte porody, ciąże lub poronienia;
 • Operacje lub pobyt w szpitalu.

Jeśli nie jesteś pewna, czy dana dolegliwość ma znaczenie – nie wahaj się i powiedz o tym lekarzowi. To on najlepiej oceni, czy ma to znaczenie przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj, że lepiej przekazać za dużo informacji niż o jedną za mało.

Wykonaj niezbędne badania

Oprócz przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, ginekolog wykona również podstawowe badania już w gabinecie. Jakie?

 • Pomiar ciśnienia tętniczego;
 • Badanie piersi;
 • Badanie ginekologiczne i USG dróg rodnych;
 • Cytologia (jeśli nie masz aktualnych wyników).

Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych: morfologię oraz próby wątrobowe.

Panuje przekonanie, że lekarz wyłącznie przy pomocy badań oraz wywiadu jest w stanie dobrać szyte na miarę tabletki antykoncepcyjne. Jest to mit. Dzięki informacjom przekazanym przez pacjentkę oraz badaniom (tym w gabinecie i laboratoryjnym) ginekolog jedynie wyklucza przeciwskazania do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Zastanów się nad dodatkowymi oczekiwaniami

Doustna antykoncepcja hormonalna, oprócz zapobiegania nieplanowanej ciąży, ma również liczne właściwości pozaantykoncepcyjne. Zastanów się, na czym Ci zależy i powiedz o tym lekarzowi. Pigułki mogą łagodzić objawy tj. bolesne miesiączki, problemy z cerą i włosami, złagodzenie PMS, plamienie śródcykliczne, nadmierne owłosienie. Weź pod uwagę także swój styl życia i osobowość. Jeśli jesteś zapominalska, zapracowana lub dopiero zaczynasz przyjmować antykoncepcję doustną, najlepszy będzie schemat dawkowania z tabletkami placebo (24+4 lub 21+7), gdzie pigułki stosuje się codziennie. Pozwala to wyrobić nawyk regularnego przyjmowania tabletek. To bardzo ważne, ponieważ najwięcej błędów, czyli pominięć tabletki, zdarza się właśnie po 7-dniowej przerwie w przyjmowaniu hormonów.

Proces dobierania tabletek antykoncepcyjnych jest złożony. Badania zlecane przez lekarza i przeprowadzony wywiad mają na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia, a także sprawdzenie, czy nie istnieją przesłanki wykluczające stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Dobieranie właściwego preparatu to proces, przypominający nieco metodę prób i błędów. Często udaje się dobrać właściwą antykoncepcję już za pierwszym razem, ale niekiedy trzeba wypróbować kilka wariantów, aby znaleźć ten szyty na naszą miarę.