Jakie właściwości według kobiet ma antykoncepcja hormonalna?

Jakie właściwości według kobiet ma antykoncepcja hormonalna?

Kobiety wiedzą, że współczesna tabletka antykoncepcyjna nie tylko stanowi jedno ze skuteczniejszych zabezpieczeń przed nieplanowaną ciążą, lecz także ma szereg dodatkowych zalet. Jakie właściwości ich zdaniem ma doustna antykoncepcja hormonalna? Sprawdźcie, co mówią na ten temat wyniki badania Neurohm realizowanego w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

„Tabletki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na wygląd” – z tym stwierdzeniem zgodziło się 67 procent ankietowanych, a ich Emocjonalna Pewność Postawy była wysoka. Jednocześnie aż 22 procent kobiet odpowiedziało „nie wiem”. Jak jest w rzeczywistości? Niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, co pozwala m.in. na zmniejszenie wydzielania sebum (łoju skórnego), prowadząc do poprawy nie tylko stanu skóry, lecz także włosów. A więc – tak, doustna antykoncepcja hormonalna może korzystnie wypływać na wygląd.

A czy tabletki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na stan zdrowia? Tutaj ankietowane były mniej pewne swoich odpowiedzi. 65 procent zgodziło się z tym stwierdzeniem, ale ich pewność była średnia. Ciekawym potwierdzeniem, że antykoncepcja może mieć dobry wpływ na zdrowie są ostatnie wyniki badań szkockich naukowców. Udowodnili, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może obniżać ryzyko zachorowania na raka. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule – tutaj.

61 procent kobiet z wysoką pewnością swojej odpowiedzi zgodziło się z twierdzeniem: „Tabletki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na samopoczucie”. Czy mają rację? Tak! U części kobiet tabletki antykoncepcyjne mogą zlikwidować lub zmniejszyć objawy związane z PMS (rozdrażnienie, zmiany nastroju, gromadzenie się wody w organizmie). Dodatkowo doustna antykoncepcja hormonalna zawierająca chlormadinon (pochodną progesteronu) zwiększa wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Powoduje to, że jesteśmy bardziej rozluźnione, uspokojone i cieszymy się lepszym samopoczuciem.