Kiedy należy rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Kiedy należy rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Czy mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne w dowolnym dniu cyklu? Od której tabletki powinnam zacząć opakowanie? Jak długo powinna trwać przerwa pomiędzy kolejnymi opakowaniami? W głowie kobiety, która dopiero rozpoczyna stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, pojawia się wiele pytań. Zanim zażyjesz pierwszą pigułkę, zapoznaj się z odpowiedziami na trzy najpowszechniejsze z nich.

  1. Czy mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne w dowolnym dniu cyklu?

Należy rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych od przyjęcia pierwszej tabletki w pierwszym dniu cyklu. Co to oznacza w praktyce? To, że pierwszą pigułkę z nowo otwartego opakowania powinnaś zażyć w pierwszym dniu miesiączki. Wtedy ich skuteczność antykoncepcyjna będzie najwyższa i co ważne, działanie będzie natychmiastowe, czyli nie będzie konieczne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Dozwolone jest również rozpoczęcie stosowania tabletek w drugim, a nawet trzecim dniu cyklu – jednak wyjątkowo ostrożne użytkowniczki, powinny stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień (np. prezerwatywę). Jeśli jesteś w połowie cyklu – poczekaj spokojnie na pierwszy dzień miesiączki.

  1. Od której tabletki powinnam zacząć opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Pewnie zauważyłaś, że część tabletek antykoncepcyjnych ma na blistrach specjalną numerację, inne z kolei są opisane poszczególnymi dniami tygodnia. Czy to ma znaczenie, od której z nich zaczniesz stosowanie pigułek? Tego typu adnotacje umieszczone na opakowaniu nie mają znaczenia z punktu widzenia skuteczności tabletek. Ich główny cel to ułatwienie użytkowniczkom ich systematycznego zażywania. Jak to działa? Przykładowo, jeśli pierwszy dzień cyklu (miesiączki) przypada w poniedziałek, to zażywa się tabletkę opisaną jako „poniedziałek”, następnego dnia sąsiednią tabletkę umieszczoną obok napisu „wtorek” i tak dalej. To proste, prawda? W ten sposób łatwej Ci będzie kontrolować to, czy nie popełniłaś pomyłki przy przyjmowaniu tabletek.

  1. Jak długo powinna trwać przerwa pomiędzy kolejnymi opakowaniami?

Najbardziej popularnym schematem dawkowania tabletek antykoncepcyjnych jest 21 + 7. Oznacza to, że po zakończeniu opakowania, użytkowniczka powinna zrobić siedem dni przerwy, w trakcie których nie przyjmuje się tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas pojawia się tzw. krwawienia z odstawienia, które nie jest miesiączką, tylko efektem chwilowego odstawienia pigułek. To krwawienie występuje 2 do 3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra i czasami może nie skończyć się przed rozpoczęciem nowego opakowania. Co ważne: nie należy się tym martwić, to częsta i naturalna reakcja organizmu. Warto pamiętać o tym, że po upływie 7 dni nie można zwlekać z rozpoczęciem kolejnego opakowaniem aż do zakończenia krwawienia. Po tygodniu należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania, nawet gdy jeszcze trwa krwawienie bądź gdy w ogóle nie wystąpiło. Od niedawna w Polsce są dostępne w Polsce również tabletki z ultraniską dawką hormonów, które mają nieco odmienny schemat dawkowania. Przyjmuje się je w sposób ciągły – bez przerw. Pierwsze 24 pigułki to tabletki z substancją czynną, zawierające ultraniską dawkę hormonów. Ostatnie 4 tabletki z blistra to placebo – bez hormonów. Podczas przyjmowania tabletek placebo występuje krwawienie z odstawienia. Ten schemat dawkowania wpływa na wypracowanie systematyczności w stosowaniu antykoncepcji doustnej, a brak przerw w przyjmowaniu tabletek pozytywnie działa na kształtowanie nawyków. Dzięki temu minimalizujemy problem pamiętania o przyjęciu pierwszej tabletki po 7-dniowej przerwie, która jest najczęściej zapominaną tabletką.