Kiedy warto zmienić tabletki antykoncepcyjne?

Kiedy warto zmienić tabletki antykoncepcyjne?

Wiele kobiet sądzi, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej wiąże się nierozerwalnie z odczuwaniem różnego rodzaju skutków ubocznych. Wierzą, że mają wybór jedynie między skuteczną antykoncepcją a dobrym samopoczuciem. A to nieprawda! To tylko (i aż) kwestia najlepszego dopasowania tabletki antykoncepcyjnej.

3-miesięczny okres przystosowawczy

Nasz organizm przystosowuje się do tabletek antykoncepcyjnych przez ok. 3 miesiące. W tym okresie mogą pojawić się pewne problemy związane z nowym poziomem hormonów w naszym organizmie. Najczęstsze dolegliwości to np. plamienia śródcykliczne, problemy gastryczne czy zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli te objawy nie ustąpią po 3 miesiącach, należy poinformować o tym ginekologa. Ginekolog powinien w takiej sytuacji przepisać inne tabletki.

Proces dobierania właściwych tabletek antykoncepcyjnych

Proces dobierania tabletek antykoncepcyjnych jest złożony. Każdy organizm reaguje inaczej na daną antykoncepcję hormonalną. To, co jest dobre dla naszej koleżanki, niekoniecznie będzie odpowiednie dla nas. Badania zlecane przez lekarza i przeprowadzony wywiad mają na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia, a także sprawdzenie, czy nie istnieją przesłanki wykluczające stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Nie dysponujemy badaniami wskazującymi, które tabletki będą dla nas odpowiednie.  Dobieranie właściwego preparatu to proces, przypominający nieco metodę prób i błędów. Często udaje się dobrać właściwą antykoncepcję już za pierwszym razem, ale niekiedy trzeba wypróbować kilka wariantów, aby znaleźć ten szyty na miarę.

A może antykoncepcja ultralekka?

Jeśli nasz organizm nie najlepiej reaguje na tabletki ze standardowym poziomem hormonów, warto zapytać lekarza o antykoncepcję ultralekką. Taka forma antykoncepcji może okazać się odpowiednia dla osób, które cierpią na bóle głowy i piersi, a także nudności i wzdęcia przy stosowaniu uniwersalnych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających  nieco wyższą (0,02 mg lub 0,03 mg) dawkę etynyloestradiolu. Dzięki ultraniskiej dawce hormonów, antykoncepcja ultralekka pozwala uniknąć większości skutków ubocznych.

Tabletka antykoncepcyjna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Dlatego w przypadku niepowodzenia w doborze, warto nie poddawać się i szukać tabletek, które będą szyte na miarę dla nas.