Krwawienie z odstawienia – co to jest?

Krwawienie z odstawienia – co to jest?

Mówiąc o krwawieniu z odstawienia nie możemy stawiać znaku równości pomiędzy nim a fizjologiczną miesiączką. Jego źródło jest inne, niż w przypadku menstruacji, będącej efektem naturalnego kobiecego cyklu. Gdzie je w takim razie znajdziemy? W tabletkach antykoncepcyjnych!

Miesiączka to fizjologiczne krwawienie, które występuje u kobiet co miesiąc – przeciętnie co 28 dni, ale zarówno cykl, długość trwania miesiączki, jak i jej obfitość mogą różnić się u poszczególnych pań. Podczas okresu złuszczeniu ulega nabłonek wyściełający macicę (endometrium), dając kobiecie sygnał, że nie doszło do zapłodnienia – opóźniająca się miesiączka jest często pierwszym objawem ciąży. Gdy w danym miesiącu nie dochodzi do zapłodnienia, to nabłonek wraz z krwią zostaje wydalony, a ciało kobiety przygotowuje się do kolejnego cyklu.

 

Krwawienie z odstawienia to efekt przerwy, którą robimy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek – w przypadku antykoncepcji uniwersalnej, o schemacie dawkowania 21+7, przez 21 dni przyjmujemy tabletki z hormonami, po czym robimy 7-dniową przerwę. Występuje wówczas skąpe krwawienie lub plamienie, spowodowane spadkiem stężenia hormonów (progesteronu) we krwi. Krwawienie z odstawienia jest zwykle krótsze, mniej bolesne i mniej obfite, niż fizjologiczna miesiączka. Dlaczego? Tabletki antykoncepcyjne wpływają na wnętrze macicy powodując, że następuje mniejszy – niż w normalnym cyklu – przyrost nabłonka macicy, więc organizm kobiety musi wydalić go mniej, niż przy normalnej miesiączce. Jeśli zależy nam na tym, żeby krwawienie z odstawienia nie wystąpiło/wystąpiło później, np. ze względu na zbliżający się urlop, to tabletki antykoncepcyjne nam w tym pomogą! O przesuwaniu miesiączki pigułkami przeczytacie w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/miesiaczka-w-wakacje-czy-mozna-przesunac-okres/

 

Podczas pierwszych miesięcy stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej może zdarzyć się, że krwawienie z odstawienia nie wystąpi lub będzie nieregularne. Brak krwawienia z odstawienia, w przypadku gdy przyjmowałyśmy tabletki zgodnie z zaleceniami, raczej nie będzie oznaczał ciąży, a jedynie da sygnał, że organizm adaptuje się do „antykoncepcyjnych warunków”. Może minąć kilka cykli, zanim organizm przyzwyczai się do rytmu, wyznaczonego przez pigułki. Jeśli jednak w trakcie przyjmowania tabletek zdarzyło nam się jakieś odstępstwo – np. pominięcie pigułki, to warto wykonać test ciążowy lub wybrać się do ginekologa, żeby wykluczyć ciążę. Po 7-dniowej przerwie, w przypadku antykoncepcji o schemacie przyjmowania 21+7, rozpoczynamy kolejne opakowanie tabletek – niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Jeśli przyjmowałyśmy tabletki regularnie, według zaleceń lekarza, to możemy być spokojne i nie rezygnować ze współżycia pomiędzy kolejnymi opakowaniami, ponieważ podczas 7-dniowej przerwy jesteśmy tak samo zabezpieczone, przed zajściem w nieplanowaną ciążę, jak podczas zażywania pigułek.

 

Kiedy pojawi się krwawienie z odstawienia, w przypadku tabletek o schemacie przyjmowania 24+4?

Stosując ten rodzaj pigułek, przez 24 dni przyjmujemy tabletki z hormonami, natomiast ostatnie 4 pigułki (zaznaczone w blistrze innym kolorem) nie zawierają substancji czynnej – to tzw. tabletki placebo. Służą temu, żeby przyjmująca je kobieta wyrobiła nawyk – i regularność – w przyjmowaniu leku. Podczas zażywania tabletek bez hormonów powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Kolejne opakowanie pigułek rozpoczynamy po przyjęciu ostatniej tabletki placebo – niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy nie.

Tabletki antykoncepcyjne, o schemacie przyjmowania 24+4, chronią przed zajściem w ciążę również w trakcie tych 4 dni, podczas których zażywamy tabletki placebo.