Jeśli wybieramy się w zagraniczną podróż, to zazwyczaj zaczynamy od kompletowania naszej garderoby, planowania atrakcji i spisywania miejsc, które chcemy odwiedzić. Ale nie tylko o tę kwestię powinnyśmy zadbać. Planując krótki czy długi wyjazd, musimy pamiętać również o aspekcie zdrowotnym i o tym, żebyśmy miały ze sobą leki, które przyjmujemy w sposób ciągły.
Apteczka to jedna z podstawowych kwestii, o którą powinnyśmy zadbać, przygotowując się do podróży. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujemy doustną antykoncepcję hormonalną, ponieważ od regularności przyjmowania zależy, czy będzie ona skuteczna. Zadbajmy więc
o to, by mieć ją w zasięgu ręki.
Jak przewozić leki w samolocie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki do samolotu w bagażu podręcznym, [1]warto przed podróżą zajrzeć do regulaminu konkretnego przewoźnika i upewnić się, że nic nie zaskoczy nas na lotnisku. Wskazane jest, żeby mieć pigułki ze sobą, w bagażu podręcznym, aby zminimalizować ryzyko pominięcia dawki, gdyby nasz główny, rejestrowany bagaż gdzieś zaginął – a tak przecież się zdarza! Przechodząc przez procedurę odprawy na lotnisku, przy prześwietleniu walizki, warto poinformować pracownika kontroli o tym, że w naszym bagażu czy torbie znajdują się leki, które przyjmujemy na co dzień.
Jak prawidłowo spakować lekarstwa? Przede wszystkim zabierajmy ze sobą leki w oryginalnych opakowaniach – z dołączoną do nich ulotką. Pudełko ochroni lek przed mechanicznymi uszkodzeniami czy zamoczeniem, a ulotka przyda nam się, gdy w trakcie urlopu będziemy miały jakieś wątpliwości – np. w sytuacji pominięcia tabletki. Pamiętajmy, że Internet czasem zawodzi, dlatego warto mieć przy sobie instrukcję w wersji „offline”.
Równie ważne jest prawidłowe przechowywanie leków, dzięki któremu tabletki zachowają swoje właściwości – i skuteczność. O tym, w jaki sposób przechowywać tabletki antykoncepcyjne, przeczytacie w naszym artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/jak-prawidlowo-przechowywac-tabletki-antykoncepcyjne/
Zabierz wystarczającą ilość leku
Zanim wyruszysz w podróż, upewnij się, że masz przy sobie odpowiednią ilość tabletek – i czy przypadkiem, w trakcie Twojego urlopu, nie skończy się opakowanie pigułek, których używasz. Weź pod uwagę ryzyko przełożonego lub odwołanego lotu – dla komfortu, zabierz ze sobą o jedno opakowanie leku więcej – na wypadek, gdybyś gdzieś zgubiła blister z tabletkami.
Jeśli Twoja podróż będzie wiązała się ze zmianą strefy czasowej, to dla pewności ustal z lekarzem odpowiedni schemat dawkowania. W przypadku różnic godzinowych, dobrym pomysłem będzie również nastawienie w telefonie alarmu, przypominającego o kolejnej dawce antykoncepcji. Proste rozwiązania zawsze się sprawdzają!
Antykoncepcja zakazana?
W przypadku wyjazdu za granicę, na terenie Europy, nie powinnyśmy mieć problemu z zabraniem ze sobą tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast są miejsca bardziej restrykcyjne w tym zakresie, a należą do nich np. Zjednoczone Emiraty Arabskie[2]. Wybierając się w tę część świata, warto mieć przy sobie oryginalną receptę od naszego lekarza, gdyby konieczne było udowodnienie zasadności stosowania przez nas antykoncepcji. Podróżując do bardziej egzotycznych miejsc, niż europejskie destynacje, warto również pomyśleć o zaświadczeniu od naszego lekarza (przetłumaczonym na język angielski lub kraju, do którego się udajemy), żeby mieć pewność, iż w razie potrzeby – mamy wystarczającą dokumentację. Warto zadbać o tę formalność, żeby nasze wakacje były czasem relaksu, a nie zbędnego stresu.
Pytaj i sprawdzaj
Jeśli wyjeżdżasz do miejsc tropikalnych, wymagających wykonania szczepień przed podróżą, to dopytaj swojego ginekologa o ich wpływ na antykoncepcję hormonalną (interakcję, wpływ na skuteczność tabletek).
Przed wyjazdem poza Europę warto poświęcić też kilka minut, żeby poczytać o regulacjach prawnych, które obowiązują w zakresie przewożenia leków do danego Państwa. Jeśli będziemy miały jakiekolwiek wątpliwości, np. w przypadku antykoncepcji, to warto dopytać o to swojego lekarza, przewoźnika, poszukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacji o miejscu, do którego się udajemy i sprawdzić, czy na liście substancji zakazanych w danym kraju, nie znajduje się nasz lek.
[1] https://ulc.gov.pl/pl/component/content/article?id=999:lista-przedmiotow-zabronionych-i-dozwolonych
[2] https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/jakich-lekow-nie-mozna-zabrac-za-granice