Miesiączka w wakacje – czy można przesunąć okres?

Miesiączka w wakacje – czy można przesunąć okres?

Sezon letni to gorący okres – szczególnie dla naszej kobiecości. Urlop, plaża, długie podróże oraz wysokie temperatury sprawiają, że menstruacja staje w tym czasie wyjątkowo uciążliwa, a towarzyszące jej dolegliwości – ból brzucha czy obolałe piersi mogą negatywnie wpłynąć na nasz komfort – oraz nastrój! W wakacje, oprócz basenu, zwiewnych sukienek, kremów z filtrem i kapeluszy, kobiecym sprzymierzeńcem mogą stać się także tabletki antykoncepcyjne, dzięki którym będziemy kontrolować nasz cykl i rozstaniemy się z miesiączką na jakiś czas. Jak to zrobić?

Menstruacja to bez wątpienia element kobiecości, wpisany na stałe w nasz comiesięczny rytm. Są jednak momenty, w których okres może skutecznie pokrzyżować nasze plany. Tabletka antykoncepcyjna jest najczęściej stosowaną metodą w przesuwaniu miesiączki – bezpieczną i odwracalną, ale wymaga konsultacji z ginekologiem i przestrzegania jego zaleceń. Dlatego jeśli planujemy urlop i chcemy mieć pewność, że będziemy mogły spędzić go aktywnie, to warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach, jakie oferuje w tym zakresie doustna antykoncepcja hormonalna. Jak to działa?

 

Antykoncepcja uniwersalna – jednofazowa

Jeśli już stosujemy antykoncepcję uniwersalną jednofazową (każda tabletka z blistra ma taką samą dawkę hormonów) o schemacie stosowania 21+7 (przez 21 dni przyjmujemy tabletki z hormonami, po których następuje 7 dni przerwy), to sprawa jest prosta, i żeby krwawienie z odstawienia nie wystąpiło w czasie tej 7-dniowej przerwy – to po prostu nie robimy pauzy w stosowaniu tabletek! W praktyce wygląda to w ten sposób, że po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra – następnego dnia zażywamy pigułkę z nowego opanowania, pomijając stosowaną przy tym schemacie 7-dniową przerwę, podczas której wystąpiłoby krwawienie z odstawienia. W ten sposób możemy przesunąć miesiączkę nawet o cały cykl i wówczas krwawienie wystąpi dopiero po zakończeniu drugiego opakowania (czyli łącznie po 42 dniach). A jak przesunąć okres o kilka dni, np. 14 dni urlopu?

Jeśli np. we wtorek przed wyjazdem zażyjesz ostatnią tabletkę z blistra, to następnego dnia, o tej samej porze, weź tabletkę z nowego opakowania i przyjmuj je przez kolejne 14 dni – czyli przez taki czas, o jaki chcesz opóźnić okres. Kiedy urlop się skończy, to zrób 7-dniową przerwę, podczas której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, a następnie wróć do normalnego schematu stosowania antykoncepcji, czyli przez 21 dni przyjmuj tabletki z hormonami, a później zrób 7-dniową przerwę. Miesiączkę możesz przesunąć o dowolną liczbę dni, stosując ten schemat w sposób analogiczny.

 

Antykoncepcja dwuskładnikowa – ultralekka

 

W przypadku niektórych tabletek, o obniżonej dawce hormonów – np. antykoncepcji ultralekkiej, schemat dawkowania wygląda nieco inaczej, ponieważ w blistrze znajduje się 28 tabletek – 24 tabletki z jednakową dawką hormonów oraz 4 tabletki placebo. Jak postąpić w tym przypadku? Nic prostszego! Wystarczy, że pominiemy 4 tabletki placebo i rozpoczniemy przyjmowanie tabletek z hormonami z kolejnego opakowania – ale tę kwestię powinnyśmy skonsultować z lekarzem, mówiąc mu o swoich planach i potrzebach, związanych z miesiączką.

 

Tabletki dwufazowe i trójfazowe

 

W przypadku tabletek dwufazowych i trójfazowych sprawa nieco się komplikuje, ze względu na to, że pigułki w opakowaniu zawierają różne dawki hormonów. I tak, antykoncepcja trójfazowa będzie zawierać aż 3 rodzaje tabletek (po 7 każdego rodzaju) a dwufazowa 2 rodzaje ( tabletki z hormonami odpowiadają częściom cyklu). Jeśli stosujemy którąś z tych form antykoncepcji, to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z ginekologiem, który wytłumaczy nam, w jaki sposób przyjmować tabletki, żeby opóźnić miesiączkę i mieć pewność, że stosujemy je prawidłowo. W przypadku takiej formy antykoncepcji bardzo łatwo popełnić błąd, który skutkować może brakiem zabezpieczenia przed ciążą.

 

Pierwsze tabletki a przesunięcie okresu

 

W przypadku, gdy dopiero chcemy sięgnąć po tabletki, w celu przesunięcia miesiączki, to koniecznie musimy umówić się na wizytę do ginekologa, ponieważ tylko lekarz dobierze odpowiednie dla nas tabletki, tłumacząc jednocześnie schemat przyjmowania konkretnego ich rodzaju. Nie możemy przyjmować tabletek mamy, przyjaciółki czy koleżanki, ponieważ dawka, która sprawdza się w przypadku kobiet z naszego otoczenia, może nam po prostu nie służyć i zamiast przynosić korzyści – będzie mogła wywołać działania niepożądane.

 

Doustna antykoncepcja hormonalna pozwala nam na przesunięcie miesiączki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Są jednak dwie ważne zasady, o których bezwzględnie musimy pamiętać. Pierwszą z nich jest wizyta u lekarza, ponieważ nie możemy manipulować kobiecością na „własną rękę” – tylko ginekolog dobierze odpowiednie dla nas tabletki i wytłumaczy, jak je prawidłowo stosować. Druga zasada dotyczy częstotliwości opóźniania okresu – pamiętajmy o tym, że ta metoda powinna być stosowana wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy – lub wymagają tego okoliczności. W myśl zasady – „co za dużo, to nie zdrowo” nie powinnyśmy nadużywać tej możliwości, jaką daje nam współczesna farmakologia, i korzystać z niej rozsądnie – na przykład wtedy, gdy chcemy popływać w morzu podczas wyczekanego urlopu.