Niskodawkowa tabletka antykoncepcyjna, czyli jaka?

Niskodawkowa tabletka antykoncepcyjna, czyli jaka?

Nie wszyscy o tym wiedzą, że tabletki antykoncepcyjne kategoryzujemy ze względu na zawartość hormonu – estrogenu na wysoko-, średnio- i niskodawkowe. Młodym kobietom i nastolatkom, które chcą rozpocząć współżycie i zabezpieczyć się przed nieplanowanym zajściem w ciążę coraz częściej polecana jest antykoncepcja z niską dawką hormonów. Tabletki antykoncepcyjne niskodawkowe zawierają minimalną ilość hormonów, niezbędną do zapewnienia pełnej skuteczności antykoncepcyjnej. Dlaczego warto rozważyć ich stosowanie?

Na rynku dostępnych jest wiele niskodawkowych tabletek antykoncepcyjnych zawierających 20 oraz 30 mikrogramów hormonu. Od niedawna Polki mają też do dyspozycji ultra – niskodawkową pigułkę, zawierającą 15 mikrogramów estrogenu. W czym tkwi ich potencjał? W niskiej dawce hormonów i w wygodnym schemacie dawkowania.

Otóż tabletki o ultraniskiej dawce hormonów stosuje się w schemacie 24+4 (przez ostatnie 4 dni przyjmowane są tzw. tabletki placebo, oznaczone w blistrze innym kolorem i niezawierające hormonów). Takie dawkowanie 24+4 sprzyja systematyczności w stosowaniu leku, co przyczynia się do lepszej kontroli cyklu. Z kolei najniższa możliwa ilość estrogenu sprawia, że przyjmowanie tabletek hormonalnych zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, co korzystnie wpływa na samopoczucie kobiety. Antykoncepcja ultralekka, a także niskodawkowa, oprócz zapobiegania ciąży, może wpływać korzystnie na cały organizm, pod warunkiem, że kobieta, która ją przyjmuje, nie potrzebuje ze względów zdrowotnych dodatkowej, wyższej dawki hormonów.

Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne: zalety

Antykoncepcja polegająca na przyjmowaniu hormonów w postaci pigułki niskodawkowej ma wiele zalet:

  • pomaga regulować cykl miesiączkowy;
  • zmniejsza obfitość krwawienia;
  • redukuje obrzęk i bolesność piersi, ból głowy, bolesne miesiączki;
  • likwiduje bóle podbrzusza w trakcie owulacji;
  • korzystnie wpływa na cerę.

Warto wiedzieć, że niska dawka estrogenu nie obniża skuteczność antykoncepcyjnej. Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do tabletek zawierających 0,03 mg EE+ 0,075 mg GSD –ich indeks Pearla wynosi 0,24, co świadczy o tym, że to skuteczna metoda zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Jeśli rozważasz rozpoczęcie korzystania z antykoncepcji doustnej lub chciałabyś zmienić dotychczasowe tabletki na inny preparat o niższej dawce hormonów, porozmawiaj ze swoim ginekologiem o antykoncepcji ultralekkiej.