Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. To szósty, co do częstości występowania nowotwór u kobiet w Polsce i trzeci na świecie [4]. Rocznie w Polsce nowotwór szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu [3]. Najczęściej diagnozuje się go u kobiet pomiędzy 50. a 60. rokiem życia, jednak coraz częściej zapadają na niego również pacjentki w grupie wiekowej pomiędzy 35. a 44. rokiem życia [2]. Czy można mu zapobiec? Jak powinna wyglądać prawidłowa profilaktyka tego nowotworu?
Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym zlokalizowanym w obrębie szyjki macicy. Miejscem rozwoju nowotworów szyjki jest przed wszystkim najbardziej zewnętrzna jej część, znajdująca się w pochwie. Znajduje się na niej granica między dwoma typami nabłonków: gruczołowym, wyścielającym jamę macicy i kanał szyjki oraz płaskim, pokrywającym część pochwową szyjki i pochwę. Właśnie to miejsce, zwane strefą transformacji, jest miejscem rozwoju raka szyjki [cyt.ref.2].
Czynniki rozwoju nowotworu szyjki macicy to m.in. [1,2]
Inne czynniki ryzyka:
Objawy:
Rak szyjki macicy może rozwijać się bezobjawowo, a wykrycie go na wczesnym – przedinwazyjnym – etapie może dać szansę na wyleczenie w 99,9% [2]. Objawy, takie jak: bóle podbrzusza, upławy, krwawienia z dróg rodnych mogą pojawiać się dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, ponieważ na początkowym etapie rak szyjki macicy nie daje charakterystycznych objawów klinicznych. Trzeba dodać, że jeśli zauważymy u siebie wystąpienie krwawienia z dróg rodnych, upławów czy bólu podbrzusza, to nie muszą one oznaczać choroby nowotworowej, ponieważ często towarzyszą stanom zapalnym lub infekcjom intymnym [1]. Należy bezwzględnie pamiętać, że każda z tych nieprawidłowości wymaga konsultacji ginekologicznej!
Profilaktyka:
Rak szyjki macicy należy do tych nowotworów złośliwych, których można uniknąć, wykonując okresowe badania profilaktyczne. Istotną rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej pełni oczywiście zdrowy, higieniczny styl życia (odpowiednio zbilansowana dieta, sport, brak nałogów, stały partner seksualny), jednak przede wszystkim kluczową rolę odgrywają regularne wizyty u lekarza ginekologa, który dopilnuje, aby wykonać niezbędne badania. Najlepszym badaniem profilaktycznym jest:
Źródła: