Rak trzonu macicy zwany inaczej rakiem endometrium to złośliwy nowotwór błony śluzowej macicy, który wiąże się z nieprawidłowym i nieustającym wzrostem komórek nowotworowych. Jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u kobiet – w Polsce każdego roku diagnozuje się ponad 3000 przypadków nowotworu [2], najczęściej u kobiet pomiędzy 55. a 64. rokiem życia oraz u pacjentek po 70. roku życia [1]. Nie jest to jednak reguła. Około 5% pacjentek stanowią kobiety poniżej 40. roku życia [2].
Czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium to m.in. [1,2,3]:
Objawy i profilaktyka:
Charakterystycznym objawem raka trzonu macicy są: nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych: po miesiączce i między menstruacjami, ropno-krwiste upławy z pochwy, bóle podbrzusza, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, obrzęki kończyn dolnych, niedokrwistość, spadek wagi i osłabienie [1].
Profilaktyka:
Podstawą profilaktyki w przypadku nowotworu endometrium są regularne kontrole ginekologiczne, które pozwalają wykryć zmiany na ich wczesnym etapie. To bardzo ważne, by odwiedzać ginekologa systematycznie, ponieważ u 5% kobiet nowotwór ten może rozwijać się bezobjawowo i dać o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium [1].
Badania profilaktyczne:
Tabletki antykoncepcyjne a rak endometrium
Wśród kobiet stosujących dwuskładnikową tabletkę hormonalną (COC) przeprowadzane zostały badania naukowe, z których wnioskuje się, że ryzyko wystąpienia raka endometrium wydaje się być niższe niż u kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej. Co istotne, z badań tych wynika, że efekt ochronny trwa jeszcze długo po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji [4,5,6].
Źródła: