Nowotwór jajnika stanowi 5% wszystkich nowotworów złośliwych, diagnozowanych u kobiet. Rocznie w Polsce około 3500 kobiet musi zmierzyć się z tą chorobą, a najwięcej przypadków odnotowuje się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Wśród pacjentek 15% stanowią kobiety poniżej 50. roku życia, w tym przede wszystkim te, które posiadają genetyczne uwarunkowanie do wystąpienia tego nowotworu [2].
Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu jajnika to m.in. [3]:
Objawy i profilaktyka:
W raku jajnika brak jest charakterystycznych objawów. Choć na początkowym etapie choroby w jajniku powstaje guz, to może on nie dawać żadnych sygnałów, przez co często zostaje wykryty dopiero w zaawansowanym stadium. Gdy jednak choroba się rozwija, pojawiają się niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego i najczęściej są nimi m.in.: powiększenie się obwodu brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, ból brzucha, uczucie nacisku na narządy wewnętrzne/miednicę. Objawy te mogą być obecne już na ponad rok przez rozpoznaniem raka. W zaawansowanej postaci nowotworu jajnika u pacjentek pojawia się płyn w jamie brzusznej lub/i opłucnej oraz mogą występować również nieregularne menstruacje oraz krwawienie z pochwy [1].
Profilaktyka:
Wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną, przeprowadzane zostały badania, z których wynika, że ryzyko wystąpienia raka endometrium jest mniejsze, niż u kobiet które nie stosują antykoncepcji hormonalne. Co istotne, z badań tych wynika, że efekt ochronny trwa jeszcze długo po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji [4,5,6]. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej z kolei wskazuje, że czynniki hamujące owulację, np.: karmienie piersią czy duża liczba ciąż mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika [2,3].
Źródła: