Octan chlormadinonu – co to jest i jakie ma właściwości?

Octan chlormadinonu – co to jest i jakie ma właściwości?

Octan chlormadinonu to gestagen podobny do naturalnego progesteronu, który ma silne właściwości anty-androgenne. Hormon ten stosowany w doustnej antykoncepcji hormonalnej w przeciwieństwie do innych pigułek antykoncepcyjnych nie obniża libido a jednocześnie korzystanie wpływa na wygląd czy samopoczucie kobiety.

Zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest zapobieganie nieplanowanej w danym momencie ciąży. Jedną z dostępnych metod antykoncepcji jest tzw. antykoncepcja uniwersalna, czyli tabletki zawierające dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Tabletki uniwersalne stosuje się w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie, której występuje krwawienie. Skuteczność antykoncepcji uniwersalnej jest wysoka: wskaźnik Pearl’a wynosi 0,04.

Pigułki z octanem chlormadinonu nie obniżają libido i korzystnie wpływają na wygląd skóry

Kobiety stosujące doustną antykoncepcje hormonalną często skarżą się na obniżone libido. Szacuje się, że tabletki antykoncepcyjne hamują potencję seksualną u 30 proc. kobiet, które je stosują. Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, a jedynie bodźcem do konsultacji z lekarzem-ginekologiem, który zaproponuje inne tabletki. Badania wykazały, że wyjątkowo skuteczne w utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz libido na stałym poziomie są pigułki zawierające octan chlormadinonu, (pochodna naturalnego progesteronu), który przekształcany w allopregnanolon – agonistę receptora GABA-A – wykazuje działanie uspokajające i rozładowujące napięcie. Hormon ten w połączeniu z małą dawką etynyloestradiolu zwiększa wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Powoduje to, że kobieta jest bardziej rozluźniona, ma lepsze samopoczucie i większą ochotę na seks. To jednak nie wszystko! Unikalną właściwością tabletek zawierających 2mgCMA/0,03mgEE jest utrzymanie libido na poziomie sprzed rozpoczęcia stosowania doustnej antykoncepcji przy jednoczesnej redukcji łojotoku i trądziku. Taka formuła pigułek pomaga również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia, tzw. hirsutyzmu. W przypadku hirsutyzmu wywołanego zaburzeniami hormonalnymi przeprowadza się leczenie za pomocą leków antyandrogennych. Badania dowodzą, że zwłaszcza formuła 2mgCMA/0,03mgEE ma bardzo dobry wpływ na redukcję hirsutyzmu – już po 6 cyklach stosowania liczba kobiet z tą dolegliwością zmniejszyła się o 70 procent!

Inne pozaantykoncpcyjne korzyści antykoncepcji uniwersalnej

Antykoncepcja uniwersalna to dobra opcja zarówno dla kobiet rozpoczynających stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jak i dla stałych użytkowniczek. Lekarze zalecają też pigułkę uniwersalną paniom, które chciałyby zmienić dotychczas stosowaną antykoncepcję oraz pacjentkom, które chcą rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i borykają się:

  • z bolesnym miesiączkowaniem
  • z plamieniami, które wynikają często ze zbyt niskiej dawki EE
  • nieregularnymi cyklami
  • wzrostem masy ciała, na które skarży się 70 proc. pań stosujących doustną antykoncepcję.

Dlatego przed dobraniem pigułek antykoncepcyjnych warto wykonać niezbędne badania i porozmawiać z lekarzem – ginekologiem na temat skutków ubocznych i obaw z nimi związanych, które przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych nie muszą być normą.