Od czego zależy skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Od czego zależy skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z bardziej skutecznych metod antykoncepcji. Ale tylko pod warunkiem, że jest prawidłowo stosowana. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby zapewnić maksymalną skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Sprawdźcie, jak to zrobić!

Stosuj systematycznie

Podstawą skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie. Jest to niezbędne dla jej efektywnego działania, dlatego najlepiej przyjmować tabletki codziennie o stałej porze. Każde pominięcie lub wydłużenie przerwy miedzy kolejnymi opakowaniami zmniejsza działanie antykoncepcyjne. Dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie nawyku regularnego przyjmowania pigułek. Ułatwią nam to przypomnienia w telefonie, fiszki przyczepione w widocznym miejscu, trzymanie opakowania z tabletkami obok przedmiotów, które używamy codzienne (np. szczoteczka do zębów).

Unikaj leków zmniejszających stężenie hormonu

Stosując tabletki antykoncepcyjne należy być uważnym przy stosowaniu określonych leków, ponieważ niektóre ich składniki mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Przed ich przyjęciem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a także przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania – jeśli danego preparatu nie powinno się łączyć z pigułkami, producent na pewno zawarł taką informację. Jakich produktów leczniczych i substancji czynnych należy unikać? Przede wszystkim takich, które powodują zmniejszenie stężenia etynyloestradiolu (jednego z hormonów zawartych w tabletkach dwuskładnikowych), ponieważ może to prowadzić do nasilenia częstości występowania krwawienia międzymiesiączkowego oraz zaburzeń cyklu miesiączkowego, a także do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Należą do nich m.in. niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwbakteryjne, leki uspokajające i nasenne z grupy barbituranów, preparaty zawierające dziurawiec, a także wszystkie leki, które zwiększają perystaltykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid) lub zmniejszają wchłanianie (np. węgiel aktywowany).

Uważaj na leki zwiększające stężenie hormonu

Wzrost stężenia etynyloestradiolu może prowadzić do zwiększenia częstości występowania i ciężkości działań niepożądanych. Jakie preparaty mogą mieć takie działanie? Są to m.in. leki przeciwgrzybicze (np. flukonazol), leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV (np. indynawir), leki obniżające poziom cholesterolu (atorwastatyna), a także kwas askorbinowy lub paracetamol. W przypadku paracetamolu ważne jest, aby przede wszystkim nie przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki. Dla ostrożności pacjentki powinny przyjmować paracetamol dopiero 2 godziny po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej. Jeśli musimy zrealizować krótkoterminową terapię z użyciem leków zmniejszających lub zwiększających stężenie etynyloestradiolu, należy skorzystać z dodatkowej antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy) w trakcie leczenia oraz 7 dni po zakończeniu (w niektórych przypadkach nawet 28 dni po kuracji). Natomiast w przypadku, gdy stosuje się je przez długi czas, należy zrezygnować z tabletek i stosować niehormonalną metodę antykoncepcji.

Na to zwróćcie uwagę

Wchłanianie się tabletki antykoncepcyjnej trwa ok. 3 – 4 godzin. Jeśli w tym czasie dojdzie do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takich jak silna biegunka lub wymioty, skuteczność antykoncepcyjna może być osłabiona. Na wchłanianie się estrogenów może mieć wpływ również… grejpfrut! Ten owoc hamuje metabolizm leków w przewodzie pokarmowym, dlatego nigdy nie powinno się sokiem z grejpfruta popijać żadnych środków leczniczych. Natomiast mitem jest wpływ alkoholu na zmniejszenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Tylko jego nadmiar, a co za tym idzie – wymioty, może wykazać taki skutek.

Jeśli przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne, musimy zachować ostrożność, aby nie obniżyć ich skuteczności. Zawsze należy informować lekarzy o fakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, a w razie zażywania leków dostępnych bez recepty, uważnie czytać ulotki lub skonsultować się z farmaceutą.