-Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W ciągu roku, w Polsce, wykrywa się co najmniej 18 – 19 tys. zachorowań [1], a około 6 tys. pacjentek przegrywa walkę z chorobą. Nowotwór piersi nie ma metryki – mogą zachorować na niego kobiety w każdym wieku, dlatego regularna profilaktyka jest niezwykle ważna, bo pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian – a to może uratować życie. Oczywiście, jeśli wyczujemy zmianę w piersi, to nie musimy od razu zakładać najgorszego, ponieważ nie każdy guzek oznacza nowotwór, natomiast bezwzględnie każdy z nich wymaga diagnostyki i konsultacji z lekarzem. –
Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi
Ustalenie jednoznacznej przyczyny wystąpienia nowotworu piersi jest często bardzo trudne, ale istnieją czynniki, które mogą mieć wpływ na pojawienie się zmiany w piersi, jak np.:
Kobiety, u których w bliskiej rodzinie występowały choroby nowotworowe, takie jak: rak piersi, rak jajników, rak szyjki macicy czy rak jelita grubego powinny w szczególności dbać o profilaktykę i badać się regularnie. Podczas wizyty ginekologicznej lekarz może zapytać o występowanie chorób nowotworowych w rodzinie, dlatego warto porozmawiać o tym z kobietami z bliskiego otoczenia i dowiedzieć się, czy w rodzinie nie występuje genetyczne obciążenie w kierunku kobiecych nowotworów.
Łagodne guzy w piersi
Tak, jak już zostało wspomniane powyżej, nie każdy guzek, który pojawi się w piersi, oznacza nowotwór złośliwy. Szacuje się, że ponad 80% zmian, wykrytych w piersi, to te o charakterze łagodnym (niezłośliwym) [1]. Najczęstszą przyczyną powstawania łagodnych guzów piersi są zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety – podczas dojrzewania, menstruacji czy menopauzy. Do zmian o charakterze łagodnym należą:
Niezależnie od tego, z jaką zmianą mamy do czynienia – dużą czy małą, powodującą ból czy niedającą żadnych dolegliwości – zawsze należy skonsultować ją z lekarzem, który zdecyduje o tym, czy wymagana jest pogłębiona diagnostyka, czy jedynie regularna kontrola i obserwacja zmiany.
Na co zwrócić uwagę w wyglądzie piersi?
Wygląd naszych piersi może często świadczyć o tym, że wewnątrz nich pojawiła się jakaś zmiana, dlatego nie tylko dotykanie piersi jest ważne, ale również oglądanie! Przyglądając się im, zwracajmy uwagę na to, czy:
· występują na nich zmarszczenia, zmieniła się struktury skóry
· zmieniony został kształt piersi lub zauważalna jest wyraźna asymetria
· widoczny jest guzek
· zmianie uległ kształt lub kolor brodawki
· w obrębie brodawki występuje owrzodzenie
· z brodawki wydobywa się wydzielina
Profilaktyka nowotworów piersi
Celem profilaktyki raka piersi jest wykrycie zmian w początkowym stadium – tzw. stadium przedklinicznym, ponieważ w dużym stopniu zwiększa to szanse na 100% wyleczenie i zachowanie piersi[2]. Do badań, służących monitorowaniu zdrowia piersi zaliczają się:
Samobadanie
Oprócz regularnego wykonywania badań obrazowych, jak np. USG piersi – raz do roku, same możemy – i powinnyśmy – przeprowadzać badanie w warunkach domowych. Robiąc to regularnie, będziemy w stanie wykryć zmianę, jeśli taka się pojawi. Każda kobieta, powyżej 20. roku życia, powinna wykonywać samobadanie regularnie, co miesiąc. W jaki sposób?
Regularna profilaktyka to najlepszy sposób na dbanie o zdrowie naszych piersi. Samobadanie wykonywane co miesiąc, to tylko kilka minut, dzięki którym będziemy w stanie wykryć ewentualną zmianę na wczesnym etapie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każdego guzka wyczujemy za pomocą dotyku, ponieważ niektóre mogą być bardzo małe, dlatego uzupełniajmy samodzielne działania profilaktyczne o wizyty u lekarza i proste badanie obrazowe – USG, które powinnyśmy wykonywać raz do roku.
[1] https://pulsmedycyny.pl/wzrasta-zachorowalnosc-i-umieralnosc-na-raka-piersi-962230
[2] https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,lagodne-choroby-piersi,artykul,1665543.html
[3] Ginekologia Polska, Wykrywanie raka piersi poprzez samobadanie. Badanie retrospektywne u kobiet po operacji, nr 4., 2007, s. 293-298.