Pierwsze tabletki antykoncepcyjne – które będą odpowiednie?

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne – które będą odpowiednie?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej w danym momencie ciąży. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pigułek, które różnią się składem, dawką hormonów i schematem dawkowania. Współczesna antykoncepcja hormonalna daje ginekologom możliwość dopasowania formy antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentek, dzięki czemu jest ona nie tylko skuteczna, ale i pomocna w rozwiązaniu wielu problemów, z którymi borykają się często kobiety. Które tabletki będą odpowiednie dla Pań, rozpoczynających stosowanie pigułek?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie ma jednej formy antykoncepcji hormonalnej, która pasowałaby do wszystkich kobiet. W zależności od stanu zdrowia, celu i potrzeb pacjentki lekarz dobiera pigułki w taki sposób, żeby były bezpieczne, a jednocześnie spełniały oczekiwania kobiety – które nie zawsze związane są wyłącznie z działaniem antykoncepcyjnym.

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje

Decydując się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, możemy spotkać się z dwoma rodzajami pigułek: jednoskładnikowymi i dwuskładnikowymi.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają w swoim składzie gestageny i etynylostradiol, czyli syntetyczne odpowiedniki progesteronu i estrogenu – hormonów, występujących naturalnie w organizmie kobiety. Substancje te, w zależności od rodzaju tabletek, występują w różnych dawkach. Jak działają tabletki dwuskładnikowe? Hormony, zawarte w pigułkach sprawiają, że owulacja zostaje zablokowana, śluz szyjkowy zagęszcza się, zatrzymując plemniki, a błona śluzowa macicy ulega zmianie, przez co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Tabletki dwuskładnikowe dzielą się również na:

  • Jednofazowe – każda z tabletek, znajdujących się w blistrze, ma identyczną dawkę hormonów.
  • Dwufazowe – w opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek, z różną dawką hormonów.
  • Trójfazowe – opakowanie zawiera trzy rodzaje tabletek, z różną dawką hormonów. Tabletki te naśladują naturalny cykl miesięczny kobiety.

Najczęstszy schemat dawkowania, w przypadku antykoncepcji dwuskładnikowej, to 21+7, czyli przez 21 dni przyjmujemy tabletki z hormonami, a potem robimy 7 dni przerwy, podczas których powinno wystąpić krwawienie. Pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmujemy 8. dnia – nawet wtedy, gdy miesiączka jeszcze się nie skończyła.

Możemy spotkać się również z opakowaniem, zawierającym 28 tabletek, z których 21 będzie zawierało hormony, a pozostałe 7 pigułek to tak zwane tabletki placebo. Czemu służą? Tabletki placebo, niezawierające hormonów są po to, aby ułatwić kobietom przyjmowanie pigułek i pomóc w wypracowaniu nawyku ich systematycznego stosowania. Podczas zażywania tabletek placebo powinno wystąpić krwawienie.

  • Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna zalecana jest młodym, zdrowym, niepalącym i aktywnym seksualnie kobietom. Jednocześnie metoda ta sprawdzi się u Pań, które borykają się z takimi problemami, jak uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego, obfite, przedłużające się bolesne miesiączki, bóle owulacyjne czy problemy z cerą.

Ultralekka, czyli jaka?

Antykoncepcja ultralekka to antykoncepcja dwuskładnikowa. Pigułki zawierają w swoim składzie: etynyloestradiol (w dawce 0,015 mg) i gestoden (w dawce 0,06 mg). Ta forma antykoncepcji może być dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla młodych kobiet, które rozpoczynają korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych i nie potrzebują wysokiej dawki hormonów. Pigułki z ultraniską dawką hormonów stosuje się w schemacie 24 + 4 – przez 24 dni przyjmuje się tabletki z hormonami, a przez ostatnie 4 dni zażywa się tzw. tabletki placebo, oznaczone w blistrze innym kolorem, które nie zawierają hormonów. W trakcie ich przyjmowania występuje krwawienie, wynikające z odstawienia tabletek. Takie dawkowanie, w systemie 24 + 4, sprzyja regularności stosowania tabletek i pomaga wyrobić nawyk regularnego przyjmowania pigułek, a to sprawia, że lepiej kontrolujemy swój cykl. Warto podkreślić, że pomimo niższej dawki hormonów, skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do innych tabletek, zawierających 0,03 mg etynyloestradiolu + 0,075 mg gestodenu. Indeks Pearla dla antykoncepcji ultralekkiej wynosi 0,24, co oznacza, że antykoncepcja z niską dawką hormonów jest równie skuteczna, jak tabletki z większą dawką, i tak samo zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą.

  • Antykoncepcja ultralekka sprawdzi się również u kobiet, które mają problem z systematycznością w zażywaniu leków, borykają się z anemią z powodu obfitych miesiączek lub są przed menopauzą. Tabletki z niską dawką hormonów, dzięki swoim właściwościom pozaantykoncepcyjnym, mogą pomóc również Paniom, które mają takie problemy, jak: nieregularny cykl miesiączkowy, bóle owulacyjne, nadmierne owłosienie, problemy z cerą czy włosami.

Minipigułka tylko dla Mam karmiących?

Wśród kobiet wciąż funkcjonuje mit, że okres laktacji jest naturalną metodą antykoncepcji i nie można w tym czasie zajść w ciążę. Faktycznie płodność może być obniżona na czas karmienia piersią, ale nie wyklucza poczęcia. Jednocześnie nie wszystkie Panie wiedzą, że mama karmiąca może przyjmować tabletki antykoncepcyjne, ale wyłącznie te jednoskładnikowe, zwane minipigułką. Mają one w swoim składzie jedynie syntetyczny progesteron i nie zawierają estrogenu, hamującego laktację. Działanie progesteronu polega na zahamowaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu, znajdującego się w szyjce macicy, który utrudnia przedostanie się plemników do macicy.

Kobiety, które nie karmią piersią, mają większy wybór tabletek antykoncepcyjnych, a stosowanie antykoncepcji mogą rozpocząć już między 21. a 28. dniem po porodzie lub w pierwszym dniu miesiączki.

Schemat przyjmowania tabletek, w przypadku minipigułki, polega na zażywaniu codziennie – o tej samej porze – pigułki, a między kolejnymi opakowaniami tabletek nie występuje przerwa. W blistrze znajduje się 28 tabletek i po ich zakończeniu rozpoczynamy kolejne opakowanie. Dyscyplina, przy minipigułce, to podstawa, ponieważ nawet już 3-godzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki może spowodować, że antykoncepcja zostanie obniżona!

  • Dla kogo jeszcze minipigułka? Ta forma tabletek zalecana jest Paniom, które palą papierosy, kobietom po 35. roku życia, a także Paniom, którym nie służy antykoncepcja standardowa lub występuje u nich ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej.

Najlepsza forma antykoncepcji to ta, którą na podstawie badania, wywiadu medycznego i rozmowy z pacjentką dobierze ginekolog. Lekarz, po uwzględnieniu tych aspektów zaproponuje metodę antykoncepcji, która będzie bezpieczna, skuteczna – a jednocześnie szyta na miarę potrzeb i oczekiwań kobiety.