Pigułka odbiera Ci ochotę na seks? Zmień tabletki!

Pigułka odbiera Ci ochotę na seks? Zmień tabletki!

Jedną z częstszych przyczyn rezygnacji z tabletek antykoncepcyjnych jest zmniejszenie się lub utrata ochoty na seks. Czy zawsze musi tak być? Nie! Warto szukać szytych na miarę tabletek, które zapewnią utrzymanie libido na wysokim poziomie.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne mogą obniżać poziom libido? Dzieje się tak, ponieważ niektóre z nich mają działanie antyandrogenne. Dzięki temu poprawia się wygląd skóry, włosy są ładniejsze, ale… zmniejsza się ochota na seks. Nie w każdym przypadku, ale jest to jeden ze znanych skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, ale powodem do odstawienia konkretnych pigułek. Na zmianę tabletek ze względu na spadek libido decyduje się aż 43 procent użytkowniczek tej metody antykoncepcji.1 W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który zaproponuje inne tabletki.

W Polsce dostępne są pigułki antykoncepcyjne, które nie powodują zmniejszania się ochoty na seks, co potwierdzają liczne badania. Co je charakteryzuje? Zawartość składnika o nazwie octan chlormadinonu (pochodna naturalnego progesteronu). Dzięki niemu zwiększa wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Powoduje to, że jesteśmy bardziej rozluźnione, uspokojone, mamy lepsze samopoczucie i… większą ochotę na seks. Tabletki zawierające octan chlormadinonu wykazują działanie antyandrogenne, ale jedynie w skórze – poziom wolnego testosteronu pozostaje w normie. Co to oznacza? Korzystny wpływ na skórę i włosy oraz zachowanie poziomu libido z okresu przed stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Brak obniżania libido to najważniejsze kryterium przy wyborze doustnej antykoncepcji hormonalnej dla 36 procent kobiet i 33 procent lekarzy.2 Jeśli jedna tabletka spowoduje spadek ochoty na seks, nie warto rezygnować z tej formy antykoncepcji, tylko wspólnie z lekarzem ginekologiem wybrać inne pigułki. Tabletki są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, a także posiadają szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych. Warto szukać pigułki szytej na naszą miarę.

 

  1. Segmenter 2014
  2. Segmenter 2014