Planuję ciążę – kiedy powinnam odstawić tabletki?

Planuję ciążę – kiedy powinnam odstawić tabletki?

Tabletki antykoncepcyjne, dzięki swojej wysokiej skuteczności, pozwalają kobiecie zaplanować macierzyństwo w odpowiednim dla niej czasie. Jeśli stosowałyśmy doustną antykoncepcję hormonalną przez długi czas, a teraz podjęłyśmy decyzję o powiększeniu rodziny, to nie pozostaje nam nic innego, jak odstawić tabletki i rozpocząć staranie się o dziecko – nawet od razu!

Naturalna płodność

Kobiety, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną, często zadają ginekologom pytanie: „czy stosowanie tabletek długoterminowo nie obniży mojej płodności?”. Odpowiedź brzmi – nie! Hormony, które przyjmujemy wraz z tabletką antykoncepcyjną, nie kumulują się w organizmie i pozostają w nim tylko przez określony czas – zazwyczaj kilka dni. Jeśli odstawimy pigułki, to nasza naturalna płodność – sprzed antykoncepcji – powraca. Dowodem na to jest fakt, że gdy zapomnimy wziąć tabletkę lub tabletki, to skuteczność antykoncepcji obniża się i możemy zajść w ciążę. Wniosek? Hormony z tabletek utrzymują się w organizmie tylko przez pewien określony czas i nie zaburzają płodności. Warto podkreślić, że jeśli zaraz po odstawieniu pigułek zajdziemy w ciążę, to hormony, które przyjmowałyśmy, nie będą miały wpływu na rozwój płodu. Co ciekawe, u niektórych kobiet, po odstawieniu tabletek, może wystąpić wzmożona płodność, co oznacza, że dojdzie do owulacji od razu z dwóch jajników. Efekt? Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej. Jeśli planujemy ciążę, to warto równolegle z antykoncepcją, na 12 tygodni przed jej odstawieniem, przyjmować kwas foliowy, który będzie niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Jak odstawić?

Tabletki możemy oczywiście odstawić w każdym momencie, natomiast dla naszego komfortu – i łatwiejszego monitorowania cyklu – lepiej dokończyć opakowanie, po którym wystąpi krwawienie z odstawienia pigułek. Kolejna miesiączka, która wystąpi, będzie już fizjologiczna, czyli wynikająca z naszego naturalnego cyklu. U niektórych kobiet może zdarzyć się tak, że okres nie wystąpi przez jakiś czas – nawet do 6 miesięcy. Jaka jest tego przyczyna? Po pierwsze, jeśli odstawiłyśmy tabletki i współżyłyśmy w tym czasie, bez dodatkowego zabezpieczenia, to może okazać się, że jesteśmy w ciąży, dlatego warto wykonać test, żeby sprawdzić, czy wkrótce nie zostaniemy mamą. Drugą przyczyną może być nasza biologia i indywidualne predyspozycje organizmu. U niektórych pań miesiączka może nie pojawić się do 6 miesięcy po odstawieniu pigułek – to czas, gdy organizm niektórych kobiet reguluje swój naturalny cykl. Jeśli po tym czasie okres nadal nie wystąpi, to należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne lub schorzenia, niezwiązane z antykoncepcją hormonalną, które tabletki „maskowały”.

Czas, w jakim kobieta zajdzie w ciążę, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zależy od jej organizmu. Z biologicznego punktu widzenia, poczęcie dziecka będzie możliwe, gdy tylko jajniki otrzymają sygnał z przysadki mózgowej i rozpoczną owulację – czyli produkcję komórek jajowych, gotowych do zapłodnienia. U jednej kobiety nastąpi to natychmiast – u innej – zajmie więcej czasu. Problemy z ewentualną płodnością mogą wystąpić niezależnie od stosowania antykoncepcji i ujawnić się dopiero po odstawieniu pigułek. Nawet jeśli stosujemy antykoncepcję długoterminowo – przez kilka lat, to nie ona będzie przyczyną ewentualnych problemów z zajściem w ciążę, a może nią być…nasz zegar biologiczny! Dlaczego? Musimy pamiętać, że każda  kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, których ilość – z roku na rok – maleje. Ich redukcja jest procesem naturalnym i niezależnym od stosowanej antykoncepcji, zdrowia czy stylu życia.  Zmniejszająca się liczba komórek sprawia, że im jesteśmy starsze, i później decydujemy się na macierzyństwo, tym trudniejsze może okazać się zajście w wyczekaną ciążę.