Po co tabletki placebo w antykoncepcji hormonalnej?

Po co tabletki placebo w antykoncepcji hormonalnej?

Niektóre opakowania tabletek antykoncepcyjnych zawierają 2 typy pigułek – czynne (z dawką hormonów) oraz placebo. Wiemy, jaka jest rola tabletek czynnych, ale po co właściwe są tabletki placebo? Jaka jest ich funkcja?

Jak wyglądają?

Doustna antykoncepcja hormonalna, której system dawkowania zawiera tabletki placebo ma w blistrze1 zawsze 28 pigułek. Część to tabletki czynne, czyli zawierające dawkę hormonów, a część to placebo. Przy antykoncepcji standardowej będzie to 21 tabletek czynnych oraz 7 placebo. Antykoncepcja ultralekka zawiera 24 tabletki czynne oraz 4 tabletki placebo. Pigułki placebo przyjmuje się na koniec cyklu, czyli najpierw łykamy pigułki z hormonami, a później placebo. Tabletki placebo zawsze różnią się od czynnych kolorem – mogą być np. białe lub zielone.

Jaka jest ich rola?

Tabletki placebo wprowadzono po to, aby ułatwić użytkowniczkom regularne stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Przyjmowanie codziennie jednej tabletki pozwala wypracować nawyk regularnego stosowania. Taki schemat dawkowania minimalizuje także ryzyko zapomnienia o pierwszej tabletce z nowego opakowania – a jest to najczęstsza przyczyna obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej pigułek. Właśnie po 7-dniowej przerwie łatwo jest zapomnieć przyjąć tabletkę. Pigułki placebo zmniejszają ryzyko takiej sytuacji.

Co jeśli zapomnę wziąć tabletkę placebo?

Tabletki placebo nie zawierają żadnych hormonów i nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcyjną. To zadanie tabletek czynnych. W związku z tym pominięcie tabletek placebo nie wpływa na zmniejszenie ochrony przed nieplanowaną w danym momencie ciążą. Nie ma znaczenia czy zapomnimy przyjąć jedną, czy wszystkie tabletki placebo. Ich obecność jest tylko dla naszej wygody, aby systematycznie przyjmować doustną antykoncepcję hormonalną. Nie ma potrzeby przyjmowania zapomnianej tabletki.

Jak ominąć krwawienie?

Jeśli chcemy ominąć krwawienie z odstawienia należy po zakończeniu przyjmowania tabletek z dawką hormonów, pominąć tabletki placebo i rozpocząć przyjmowanie tabletek czynnych z nowego opakowania. Tabletki placebo można wyrzucić.

Tabletki placebo to znaczące ułatwienie w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej. Pozwalają zminimalizować ryzyko przerwania ciągłości w przyjmowaniu tabletek, zwiększając tym samym skuteczność antykoncepcyjną.

 

  1. Blister – opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, przeznaczonych na jeden cykl (1 miesiąc). Aby pomóc w kontroli przyjmowania tabletek, blister zawiera oznaczenia w postaci dni miesiąca lub strzałek.