Przerwa w stosowaniu antykoncepcji

Przerwa w stosowaniu antykoncepcji

Wśród niektórych kobiet panuje przekonanie, że co jakiś czas trzeba robić dłuższe przerwy w stosowaniu antykoncepcji doustnej, by organizm się ,,oczyścił”. Prawdą jest, że przy tabletkach starszych generacji, lekarze zalecali takie praktyki, jednak przy współczesnych nie jest to już potrzebne. Co więcej, może wywołać niekorzystne dla zdrowia efekty.

Współczesne tabletki antykoncepcyjne opracowane są w ten sposób, aby były jak najbardziej skuteczne i bezpieczne dla kobiet, nawet przy długoletnim stosowaniu. Ciągłe udoskonalanie doustnej antykoncepcji, skutkowało tym, że od lat 60. XX w. dawki hormonów zawarte w pigułkach zostały obniżone aż 10‑krotnie. Dziś tabletki nie tylko zapobiegają nieplanowanej w danym momencie ciąży, ale również powodują szereg korzystnych efektów pozaantykoncepcyjnych.

Zmiany w przyjmowaniu antykoncepcji, czy to ze względu na planowaną ciążę, czy też z innych powodów, zawsze powinny wiązać się z wizytą u ginekologa. Przerywając zażywanie tabletek antykoncepcyjnych na własną rękę, trzeba liczyć się z wieloma konsekwencjami. Jeśli nastąpi to w środku blistra, skutkiem będzie utracenie ochrony antykoncepcyjnej i możliwość zajścia w ciążę, a także wahania hormonalne, które mogą powodować wypryski na skórze lub zmiany nastroju. Organizm potrzebuje kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do zmiany poziomu hormonów. Odstawienie antykoncepcji doustnej, bez względu na długość planowanej przerwy, może nieść ze sobą negatywne następstwa, dlatego musi odbywać się pod nadzorem lekarza.

Innym argumentem przemawiającym na korzyść stałego stosowania pigułek jest nawyk codziennego przyjmowania o ustalonej porze. Takie przyzwyczajenie to klucz do zachowania najwyższej skuteczności antykoncepcji. Odnowienie nawyku regularnego przyjmowania tabletek, może zająć kolejne dni, podczas których, przy ewentualnym pominięciu tabletki, istnieje ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne można przyjmować aż do menopauzy. Jeśli organizm toleruje tego typu środki, o czym świadczą dobre wyniki badań, a także dobre samopoczucie i prawidłowy cykl miesiączkowy (m.in. bez plamień), pigułki mogą być stosowane bez ograniczeń. Jedyną sytuacją, w której specjaliści rekomendują przerwę, jest planowana ciąża. Każda chęć zmian w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej musi być poprzedzona konsultacją z ginekologiem, by uniknąć przykrych konsekwencji.