Rozpoczynam stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych – kiedy powinnam przyjąć pierwszą tabletkę?

Rozpoczynam stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych – kiedy powinnam przyjąć pierwszą tabletkę?

Czy mogę przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w dowolnym dniu cyklu? Od której tabletki powinnam rozpocząć opakowanie? Kiedy po raz pierwszy zaczynamy stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, zazwyczaj pojawia się wiele pytań. Oto dwa najpopularniejsze!

1. Czy mogę zacząć brać dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne w dowolnym dniu cyklu?

Zdecydowanie nie! Stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć od przyjęcia 1. tabletki w 1. dniu cyklu. Co to oznacza w praktyce? Pierwszą pigułkę z opakowania powinnaś zażyć w pierwszym dniu miesiączki. Jeśli przyjmiesz tabletkę w pierwszym dniu cyklu (czyli pierwszym dniu miesiączki), to od tego momentu jesteś zabezpieczona przed nieplanowaną ciążą. [1]

Dozwolone jest również przyjęcie pierwszej tabletki w okresie od 2. do 5. dnia miesiączki, niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy nadal trwa, ale w tym przypadku konieczne jest stosowanie dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcji (np. prezerwatywy) w ciągu pierwszych 7 dni od przyjęcia tabletki. [1]

Jeśli od rozpoczęcia miesiączki minęło więcej niż 5 dni, a Ty zorientowałaś się, że nie zażyłaś pierwszej tabletki, to w tej sytuacji należy poczekać z rozpoczęciem przyjmowania pigułek do następnego cyklu i zacząć stosowanie tabletek od pierwszego dnia kolejnego krwawienia miesiączkowego. W tym wypadku należy rozważyć inną ochronę antykoncepcyjną do czasu rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. [1]

2. Od której tabletki powinnam rozpocząć?

Na blistrze tabletek antykoncepcyjnych znajdziemy specjalne oznaczenia, w postaci strzałek i dni tygodnia lub numeracji, które mają ułatwić prawidłowe stosowanie tabletek.

  • Jeśli na blistrze znajdują się numery, to rozpoczynamy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przyjmując tabletkę oznaczoną numerem 1, a następnie podążamy zgodnie z kierunkiem strzałek.
  • W przypadku blistra, na którym widnieją dni tygodnia, przyjmujemy tabletkę oznaczoną tym dniem, w którym ją przyjmujemy (dzień w którym rozpoczęła się menstruacja).

Przykład: Jeśli pierwszy dzień cyklu (miesiączki) wypada w poniedziałek, to zażywamy tabletkę opisaną jako poniedziałek, a następnego dnia sąsiednią tabletkę umieszczoną obok napisu wtorek – i tak dalej. To proste, prawda? W ten sposób będzie Ci łatwiej kontrolować prawidłowe przyjmowanie tabletek.

Przed zażyciem pierwszej tabletki antykoncepcyjnej należy przeczytać ulotkę, dołączoną do opakowania, w której szczegółowo wyjaśniony jest schemat przyjmowania konkretnego rodzaju pigułek. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, odnośnie prawidłowego stosowania antykoncepcji, dopytajmy o tę kwestię ginekologa.

Źródła:

  1. Na podstawie: Belara, ulotka dla pacjenta – dawkowanie, zastosowanie, działanie, skuteczność | Gdzie po lek