Schemat dawkowania – wybierz idealny dla siebie!

Schemat dawkowania – wybierz idealny dla siebie!

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne mają różne schematy dawkowania. Każda kobieta może wybrać taki, który jest szyty na miarę dla niej i pasuje do jej stylu życia. Sprawdźcie, czym różnią się poszczególne schematy.*

Klasyczny, czyli 21 + 7

Najbardziej rozpowszechnionym schematem dawkowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest 21 + 7. Przez 21 dni o tej samej porze przyjmujemy tabletki tzw. czynne, czyli zawierające hormony. Następnie robimy 7-dniową przerwę, w czasie której pojawia się krwawienie z odstawienia (zwykle zaczyna się 2-4 dni po przyjęciu ostatniej pigułki z blistra). Ósmego dnia przyjmujemy pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Niektóre preparaty mają dołączone dodatkowe 7 tabletek placebo – przyjmuje się je zamiast robienia przerwy w stosowaniu. Tabletki placebo nie zawierają żadnej dawki hormonów.

Ultralekki, czyli 24 + 4

Antykoncepcję ultralekką stosuje się w schemacie 24 + 4. 24 tabletki z ultraniską dawką hormonów są przyjmowane codziennie o tej samej porze, a następnie zażywa się 4 tabletki placebo. W czasie przyjmowania tabletek placebo pojawia się krwawienie z odstawienia. Taki schemat dawkowania zapewnia stałe hamowanie wytwarzania LH i FSH (hormonów umożliwiających zajście w ciążę) oraz blokowanie wzrostu pęcherzyków i produkcji estradiolu. Skutkuje to niskim ryzykiem owulacji i nieplanowanej ciąży. Schemat dawkowania 24 + 4 polecany jest kobietom, które skarżą się na złe samopoczucie w czasie dłuższej (7-dniowej) przerwy pomiędzy przyjmowaniem tabletek.

Do czego służą tabletki placebo?

Antykoncepcja ultralekka oraz niektóre tabletki stosowane w schemacie 21 + 7 zawierają tabletki placebo. Dlaczego? Codziennie zażywanie tabletek pomaga wypracować odruch regularnego przyjmowania antykoncepcji. Niejednokrotnie zdarza się, że kobiety zapominają o przyjęciu pierwszej tabletki z nowego opakowania po przerwie w dawkowaniu. A należy pamiętać, że tylko regularnie stosowana doustna antykoncepcja hormonalna zapewnia skuteczność tej metody zapobiegania ciąży. Tabletki placebo wyraźnie wyróżniają się od tabletek czynnych – zwykle mają inny kolor, np. tabletki czynne są żółte, a placebo zielone. Tabletki placebo nie zawierają żadnych hormonów i w przypadku ich pominięcia nie mamy się czym martwić.
Jeśli zależy Wam na konkretnym schemacie dawkowania, powiedzcie o tym swojemu ginekologowi, który powinien wziąć pod uwagę Wasze potrzeby przy dobieraniu tabletek antykoncepcyjnych.

*Opisane w artykule schematy dawkowania dotyczą dwuskładnikowych, jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych. Dokładny schemat dawkowania znajdziesz na ulotce dołączonej do Twoich tabletek.