Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej a inne leki

Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej a inne leki

Czy skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej może obniżyć przyjmowanie innych leków? Odpowiedź brzmi – tak. Dlatego ważne jest to, aby pamiętać, jakie grupy leków mogą wchodzić w interakcję z doustną antykoncepcją hormonalną, bo dzięki temu unikniemy ryzyka obniżenia jej skuteczności – i wystąpienia niepożądanych interakcji. Na jakie substancje należy zwrócić uwagę?

A jak antybiotyki

Zbliża się czas zimowy, więc zwiększa się ryzyko chorób, które wymagać będą antybiotykoterapii. W jej trakcie nasz organizm walczy z chorobą, a doustna antykoncepcja hormonalna może nie zadziałać tak, jakbyśmy tego chciały – czyli skutecznie. Do antybiotyków, mogących obniżyć antykoncepcję, należą te, zawierające substancje czynne, tj.: amoksycylina, cyprofloksacyna, klindamycyna, tetracykliny, erytromycyna, kotrimoksazol. Często, w trakcie trwania choroby, w celu zbicia wysokiej gorączki lub złagodzenia bólu, przyjmujemy również paracetamol, który, stosowany w wysokich dawkach, także może obniżyć działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, dlatego powinno się bezwzględnie przestrzegać jego dawkowania. Dla ostrożności, pacjentki powinny przyjmować paracetamol dopiero 2 godziny po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej.

N jak natura

Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że naturalne preparaty można stosować bez ograniczeń, to kilka z nich powinnyśmy mieć na uwadze, stosując doustną antykoncepcję hormonalną. Do tej grupy należą przede wszystkim zioła, tj.: dziurawiec, dzięgiel chiński, pluskwica groniasta czy senes. Jeśli stosujemy jeszcze inne, niewymienione tutaj zioła, to bezwzględnie powinnyśmy skonsultować to z ginekologiem, który będzie mógł ocenić zagrożenie wystąpienia niepożądanej interakcji. Warto pamiętać, że zioła są również składnikiem różnych suplementów diety czy leków uspokajających, dlatego współpraca z lekarzem jest w tym przypadku niezbędna. Do listy naturalnych substancji, które mogą obniżyć działanie pigułki antykoncepcyjnej, dopisujemy także… soki, a dokładniej – sok z grejpfrutów czy żurawiny, które wchodzą w bezpośrednią interakcję z lekami. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie popijać nimi środków leczniczych, a czas, który powinien upłynąć pomiędzy wypiciem wspomnianych soków a przyjęciem leku – to co najmniej 3 godziny.

P jak perystaltyka

Węgiel, który stosujemy często w trakcie przebiegu biegunki, ma właściwości wchłaniające – także hormony, dlatego po jego zażyciu należy odczekać kilka godzin, przez zażyciem pigułki antykoncepcyjnej, żeby działania leków nie weszły ze sobą w interakcję, powodującą obniżenie skuteczności antykoncepcji. Do grupy leków, obniżających jej skuteczność, należą także środki przyspieszające perystaltykę jelit, czyli tzw. środki przeczyszczające.

S jak suplementy

Do popularnych suplementów, wpływających na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, należy – stosowana w celu podniesienia odporności – witamina C, a jej nadmiar powoduje zmiany w stężeniu hormonów we krwi. Suplementem, którego działanie również może wejść w interakcję z antykoncepcją, jest chrom, wspomagający odchudzanie, który może upośledzić wchłanianie hormonów z pigułki. Dla bezpieczeństwa, czas, pomiędzy zażyciem chromu a tabletki antykoncepcyjnej, powinien wynieść ok. 4 godzin. Stosując antykoncepcję należy uważać na suplementy, reklamowane jako „osłonowe” przy antykoncepcji hormonalnej. Dlaczego? W skład niektórych środków wchodzi żeń-szeń oraz zielona herbata, które, w połączeniu ze sobą, mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Żeń-szeń może powodować także krwawienia z dróg rodnych. Należy pamiętać o tym, że działanie suplementów nie jest tak dogłębnie przebadane, jak leków, dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność – i umiar – w ich zażywaniu. Jeśli przyjmujemy lek – np. doustną antykoncepcję hormonalną, to należy ze swoim ginekologiem skonsultować kwestię dodatkowej suplementacji. Lekarz zadecyduje o tym, czy środki nie wejdą ze sobą w niepożądaną reakcję.

3xP, czyli przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe

Na liście leków, które mogą powodować interakcje z doustną antykoncepcją hormonalną, znajdują się leki przeciwpadaczkowe, zawierające takie substancje, jak prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbamazepina, topiramat lub felbamat, dlatego wymagają bezwzględnej konsultacji z ginekologiem, w celu uniknięcia działań niepożądanych. W trakcie wywiadu medycznego lekarz zdecyduje o odpowiedniej, w tym przypadku, formie antykoncepcji. Konsultacji wymagają również leki, stosowane w psychiatrii, popularnie zwane – „antydepresantami”. Oczywiście nie wszystkie z nich będą obniżać skuteczność antykoncepcji, ale mogą wpłynąć na pojawienie się skutków ubocznych, wynikających z interakcji pomiędzy środkami leczniczymi. Grupa leków przeciwgrzybiczych również może wpłynąć na osłabienie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub powodować niepożądane działanie w połączeniu z antykoncepcją hormonalną – wszystko to zależy od substancji czynnej, wchodzącej w skład leku – ale tę kwestię wytłumaczy nam lekarz, po zapoznaniu się ze stosowanym przez nas środkiem.

U jak układ pokarmowy

Oprócz leków czy suplementów diety, powinnyśmy pamiętać również o tym, że nieprawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego także może przyczynić się do obniżenia skuteczności antykoncepcji. Szczególnie, gdy przechodzimy zatrucie pokarmowe, w trakcie którego występują wymioty czy biegunka, mogące utrudnić – lub całkowicie uniemożliwić –  wchłonięcie się tabletki. Stanie się tak wtedy, gdy wymioty lub nagłe wypróżnienie nastąpi przed upływem ok. 2-3 godzin od wzięcia pigułki – czyli czasu, którego doustna antykoncepcja hormonalna potrzebuje, aby hormony wchłonęły się do naszego organizmu – i zaczęły działać.

Interakcja – wyłącznie z lekarzem

Jeśli stan naszego zdrowia wymaga przyjmowania jakichś leków, to oczywiście nie oznacza to, że mamy ich nie stosować, ze względu na antykoncepcję – lub odwrotnie – zrezygnować z antykoncepcji na rzecz innych środków leczniczych, ale musimy przebieg terapii skonsultować z lekarzem. W niektóry przypadkach, w trakcie trwania leczenia lub zaraz po jego zakończeniu, przez jakiś czas, będziemy musiały zastosować dodatkową formę antykoncepcji – na przykład prezerwatywę.

Jakiekolwiek wątpliwości, związane z  działaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej w połączeniu z daną grupą leków, należy przedstawić ginekologowi, który wyjaśni nam możliwe działania niepożądane, wynikające z ewentualnej interakcji leków. Wówczas lekarz poinstruuje nas o prawidłowym zażywaniu środków leczniczych i pigułek antykoncepcyjnych. Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji będzie ta, którą dobierze do organizmu każdej kobiety lekarz, uwzględniając historię jej chorób i – stosowane przez pacjentkę – terapie.