Światowy Dzień Kobiecości

Światowy Dzień Kobiecości

30 października obchodzimy Światowy Dzień Kobiecości. Punktem zwrotnym w nowoczesnym pojmowaniu tego pojęcia było wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej. Wcześniej utożsamiano kobiecość wyłącznie z pełnieniem funkcji „żony i matki”. Doustna antykoncepcja hormonalna dała kobietom możliwość swobodnego planowania przyszłości, dzięki uzyskaniu kontroli nad swoja płodnością.

Czym jest kobiecość?

Na szczęście nie mamy już jednego modelu kobiecości, każda kobieta może realizować się w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Kobiecość zmienia się wraz z wiekiem – inna będzie u kilkulatki, inna u dojrzałej kobiety. Błędnie czasami mówi się, że ktoś „traci swoją kobiecość”. Nie traci jej, po prostu wyraża ją w inny sposób. Nie każda kobieta musi być matką, nie każda musi być ciepła i empatyczna. Silne i zdecydowane panie również są kobiece – w inny niż tradycyjnie pojmowany sposób. To, co najczęściej wyróżnia dojrzałą kobiecość to pewność siebie, poczucie własnej wartości, osiągnięcie wewnętrznego spokoju i pogodzenie z niedoskonałościami własnymi.

Bezpieczeństwo i decyzyjność

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej ma często dobry wpływ na samopoczucie kobiet. Tabletki dają im poczucie kontroli nad swoją przyszłością – mogą zaplanować macierzyństwo w czasie, który jest dla nich najbardziej odpowiedni. Zapewnia im to uczucie bezpieczeństwa i decyzyjności w kwestii własnego życia. Dzięki tabletkom mogą dowolnie realizować swoją kobiecość.

Lepsza codzienność

Pigułki oddziałują na poczucie kobiecości również na poziomie fizjologicznym. Dzięki właściwościom pozaantykoncepcyjnym nierzadko wpływają pozytywnie na poczucie własnej wartości. Tabletki mogą poprawiać wygląd skóry i włosów. Powodują często także zmniejszenie bólu miesiączkowego i obfitość krwawienia, co ma bardzo dobry wpływ na komfort życia kobiet. Dzięki temu, ich codziennie funkcjonowanie nie musi być dostosowane do cyklu miesiączkowego.

Tabletki antykoncepcyjne miały i nadal mają pozytywny wpływ na jakość życia kobiet. Pozwalają doświadczać kobiecości w każdym jej wydaniu.