Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w walce z trądzikiem i łojotokiem

Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w walce z trądzikiem i łojotokiem

Tabletki antykoncepcyjne, oprócz działania antykoncepcyjnego, mają również szereg dodatkowych właściwości. Niektóre preparaty wykazują działanie antyandrogenne …

Czym jest łojotok?

Gruczoły łojowe chronią skórę przed wysuszeniem. Wytwarzane przez nie sebum wpływa na zdrowy wygląd cery. Czasami zdarza się jednak, że gruczoły pracują w niewłaściwy sposób, co wywołuje łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju. Przyczyny tego schorzenia są różne – skłonności genetyczne, zaburzenia w wydzielaniu hormonów, nieprawidłowości immunologiczne, choroby układu nerwowego. W przypadkach łojotoku, w których podłoże jest hormonalne, lekarze zazwyczaj przepisują tabletki antykoncepcyjne.

Metoda na gładką cerę

Jednak nie tylko skrajne przypadki są powodem do przepisania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli chcemy zacząć stosować antykoncepcję hormonalną, a dodatkowo poprawić stan swojej skóry (która nie jest gładka np. z powodu zmian trądzikowych), należy poinformować o tym lekarza – ginekologa, który przepisze odpowiedni preparat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Neurohm, zrealizowanego w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”, aż 81 procent kobiet deklaruje, że chciałyby, aby tabletki antykoncepcyjne poprawiły wygląd ich cery.

Jak to działa?

Na zmiany trądzikowe wpływa przede wszystkim dihydroksytestosteron (DHT), który powstaje z testosteronu pod wpływem enzymu 5 – alfa – reduktazy. Powstały DHT odpowiada za wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Tabletki antykoncepcyjne zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu, a także hamują wytwarzanie DHT. W konsekwencji poprawia się wygląd nie tylko skóry, lecz także włosów. Z badań wynika, że efekty mogą być widoczne już po 4 cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym (u ponad 80 procent badanych zaobserwowano znaczące pozytywne skutki terapii).

Przy leczeniu skóry łojotokowej oraz trądzikowej należy pamiętać również o odpowiedniej diecie, higienie osobistej, a także unikaniu niepotrzebnego stresu. Bez zdrowego stylu życia, preparaty lecznicze będą stanowiły tylko krótkoterminowe rozwiązanie problemu.