Test ciążowy a tabletki antykoncepcyjne – kiedy warto go wykonać?

Test ciążowy a tabletki antykoncepcyjne – kiedy warto go wykonać?

Choć tabletki antykoncepcyjne są jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży, to trzeba pamiętać, że nie istnieje sposób, który dawałaby 100% zabezpieczenie. W przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej ryzyko zapłodnienia jest minimalne i najczęściej jest konsekwencją nieprawidłowego przyjmowania tabletek np. pominięcia pigułki, przyjmowania tabletek o nieregularnych porach, zażywania ich z lekami obniżającymi skuteczność antykoncepcji czy niecałkowitego wchłonięcia się tabletki na skutek biegunki lub wymiotów. Kiedy warto wykonać test ciążowy, jeśli stosujemy doustną antykoncepcję hormonalną?

Tabletki antykoncepcyjne a test ciążowy Kobiety, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną zgodnie z zaleceniami ginekologa – przyjmują pigułki regularnie, o stałych porach i nie łączą antykoncepcji hormonalnej z lekami/substancjami, obniżającymi jej skuteczność (o substancjach wchodzących w interakcję z antykoncepcją hormonalną przeczytasz tutaj: https://antykoncepcjanamiare.pl/skutecznosc-doustnej-antykoncepcji-hormonalnej-a-inne-leki/) – są bardzo dobrze zabezpieczone przed nieplanowaną ciążą. Nie ma więc potrzeby regularnego wykonywania testów – np. po skończonym opakowaniu tabletek.

  • Testy ciążowe polegają na wykryciu hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu lub surowicy krwi. Momentem, w którym warto wykonać test ciążowy, jest brak wystąpienia krwawienia z odstawienia – chociaż tutaj też nie powinnyśmy stresować się na zapas, szczególnie gdy dopiero rozpoczęłyśmy stosowanie antykoncepcji. Podczas pierwszych miesięcy przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej może zdarzyć się, że krwawienie z odstawienia nie wystąpi lub będzie nieregularne. Brak krwawienia z odstawienia, w przypadku gdy przyjmowałyśmy tabletki zgodnie z zaleceniami ginekologa, raczej nie będzie oznaczał ciąży, a jedynie da sygnał, że organizm adaptuje się do „antykoncepcyjnych warunków” (pisałyśmy o tym w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/krwawienie-z-odstawienia-co-to-jest/). Jeśli podczas przyjmowania pigułek miała miejsce sytuacja, w której ich skuteczność została obniżona (np. biegunka,  wymioty, przyjmowałyśmy antybiotyk lub paracetamol, zapomniałyśmy o tabletce lub przyjęłyśmy ją z dużym opóźnieniem) – wówczas dla pewności warto wykonać taki test. To bardzo ważne – zanim rozpoczniemy kolejne opakowanie tabletek, a mamy podejrzenie, że mogło dojść do zapłodnienia, koniecznie sprawdźmy to wykonując test: samodzielnie w domu – z moczu, w laboratorium – z krwi lub moczu albo skonsultujmy się z ginekologiem.

Co ważne – tabletki antykoncepcyjne oraz inne formy antykoncepcji hormonalnej, takie jak np. plastry, wkładki wewnątrzmaciczne czy zastrzyki hormonalne nie mają wpływu na wynik testu, więc można go wykonać podczas ich stosowania.   Test ciążowy – z moczu Jeśli podejrzewamy, że mogło dojść do zapłodnienia, to przed wizytą u ginekologa możemy same sprawdzić, czy zostaniemy mamą.  Żeby to zrobić, wybierzmy się to apteki po test ciążowy – to tania i prosta metoda, która w wielu przypadkach może rozwiać wątpliwości. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele rodzajów testów, charakteryzujących się różną czułością: paskowe, płytkowe lub strumieniowe, które każda kobieta może samodzielnie wykonać w warunkach domowych. Celem każdego z nich jest wykrycie hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który produkowany jest już kilka dni po zapłodnieniu. Jeśli do niego doszło, to testy z moczu pokażą wynik dodatni najwcześniej po 10-14 dniach od zapłodnienia.

  • Test możemy wykonać o każdej porze, ale najlepszym momentem będzie poranek, przy pierwszym oddawaniu moczu, ponieważ stężenie hormonu beta hCG jest wtedy największe. Pamiętajmy o tym, żeby przed wykonaniem testu nie pić płynów – zbyt duże nawodnienie może obniżyć stężenie hormonu do tego stopnia, że wynik testu będzie zafałszowany.

Test beta hCG –  z krwi Test beta hCG z krwi wykryje ewentualną ciążę po 7 dniach od zapłodnienia. Jeśli wynik testu paskowego (z moczu) wychodzi niejednoznaczny, warto wykonać to badanie w warunkach laboratoryjnych, oddając próbkę krwi – metoda ta jest o wiele dokładniejsza. Na badanie krwi udajemy się  do laboratorium rano, na czczo. Według norm laboratoryjnych wynik testu jest pozytywny – oznacza ciążę – gdy stężenie hormonu beta hCG przekroczy 5 mIU/ml. Pamiętajcie, że wizyta u ginekologa i przeprowadzone badania są zawsze najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy jesteśmy w ciąży. Jeśli okaże się, że doszło do zapłodnienia, ginekolog zaleci niezwłoczne odstawienie pigułek – ciąża jest przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek.