Czy prawidłowo stosujesz tabletki?

1. Czy przyjmujesz tabletkę codziennie?

Wskazówka: Tak trzymaj! Regularność w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych to podstawa ich wysokiej skuteczności! O tym, jak skuteczne są metody antykoncepcyjne, przeczytasz w artykule: http://antykoncepcjanamiare.pl/jak-skuteczne-sa-metody-antykoncepcyjne/ Wskazówka: Pominięcie tabletki może skutkować obniżeniem skuteczności antykoncepcji. W zależności od rodzaju przyjmowanej antykoncepcji, należy niezwłocznie postąpić zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce leku. Jeśli chcesz sprawdzić, co zrobić w przypadku pominięcia tabletki, możesz również wykonać test: http://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/ Wskazówka: Pominięcie kilku tabletek z opakowania skutkuje obniżeniem skuteczności antykoncepcji i możliwością zajścia w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne, żeby działać, muszą być przyjmowane regularnie. Jeśli często zapominasz o tabletce, to pomyśl o skorzystaniu ze sposobów, które ułatwią Ci pamiętanie o pigułce – przeczytasz o nich w artykule: http://antykoncepcjanamiare.pl/jaka-tabletka-dla-zapominalskich/ Następne pytanie

2. Czy przyjmujesz tabletki o stałej porze?

Wskazówka: Super! W takim razie skuteczność tabletek jest bardzo wysoka! Wskazówka: Regularne przyjmowanie tabletek to podstawa skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej, dlatego najlepiej przyjmować tabletki codziennie o stałej porze. Wskazówka: Skuteczność tabletki antykoncepcyjnej tkwi w regularności jej przyjmowania. Postaraj się zażywać pigułki o stałej porze, np. rano lub wieczorem - dzięki temu zachowasz wysoką skuteczność antykoncepcyjną tabletek. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o pigułce, to pomocne może okazać się nastawienie alarmu w telefonie, przyczepienie fiszek w widocznym miejscu lub trzymanie opakowania z tabletkami obok przedmiotów, które używamy na co dzień – np. szczoteczki do zębów
Poprzednie pytanie
Następne pytanie

3. Czy przyjmując inne leki na receptę, suplementy diety, leki bez recepty lub pijąc zioła, sprawdzasz, czy ich działanie nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Wskazówka: Super! To prawidłowe postępowanie w przypadku przyjmowania innych leków razem z pigułkami. Informując o nich ginekologa lub innego lekarza przepisującego Ci leki, mamy pewność, że lekarz zaproponuje odpowiedni dla nas rodzaj zabezpieczenia, zapewniający wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Wskazówka: To ryzykowne, ponieważ niektóre leki, suplementy lub zioła mogą obniżyć działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego powinnaś powiedzieć lekarzowi o ich przyjmowaniu. O tym, które substancje mogą wpływać na działanie tabletek, przeczytasz w artykule: http://antykoncepcjanamiare.pl/skutecznosc-doustnej-antykoncepcji-hormonalnej-a-inne-leki/ Wskazówka: Tak, niektóre leki, suplementy lub zioła mogą wejść w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi i obniżyć ich działanie. Przeczytasz o nich w artykule: http://antykoncepcjanamiare.pl/skutecznosc-doustnej-antykoncepcji-hormonalnej-a-inne-leki/ - kwestię leków zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem.
Poprzednie pytanie
Następne pytanie

4. Czy zdarza Ci się popijać tabletki antykoncepcyjne sokiem z grejpfrutów lub żurawiny?

Wskazówka: Ekstra! Wszystkie leki najlepiej popijać wodą – wówczas mamy pewność, że nie dojdzie do niepożądanej interakcji. Wskazówka: Tabletki antykoncepcyjne i sok z grejpfrutów czy żurawiny to nienajlepsze połączenie, ponieważ mogą obniżyć skuteczność pigułek! Pamiętaj o tym, żeby nie popijać nimi leków. Czas, który powinien upłynąć pomiędzy wypiciem wspomnianych soków a przyjęciem pigułek – to co najmniej 3 godziny.
Poprzednie pytanie
Następne pytanie

5. Co robisz w przypadku pominięcia tabletki, jeśli przerwa pomiędzy pigułkami wynosi nie dłużej, niż 12 godzin?

Wskazówka: Prawidłowo! Jeśli przerwa wynosi nie więcej niż 12 godzin, należy niezwłocznie przyjąć zapomnianą pigułkę – i kolejną o normalnej porze. Pozostałe pigułki z blistra przyjmujemy o stałej porze. Wskazówka: Jeśli niezwłocznie przyjęłaś pominiętą tabletkę i przerwa pomiędzy pigułkami jest krótsza niż 12 godzin, to nie musisz dodatkowo się zabezpieczać, ponieważ skuteczność antykoncepcyjna została zachowana i wciąż jest wysoka. Dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne, jeśli przerwa jest dłuższa niż 12 godzin. Możesz wykonać test, który pokaże Ci, co zrobić w takiej sytuacji: http://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/ Wskazówka: W tej sytuacji skuteczność antykoncepcji może zostać obniżona i istnieje ryzyko zajścia w ciążę
Poprzednie pytanie
Następne pytanie

6. Czy pamiętasz, żeby nie robić dłuższych przerw między opakowaniami niż te, zalecane przy stosowaniu danej formy antykoncepcji? (7 dni - w przypadku zażywania tabletek o schemacie stosowania 21+7 lub 4 dni - w przypadku antykoncepcji o schemacie dawkowania 24+4)?

Wskazówka: Prawidłowo! Jeśli przerwa wynosi nie więcej niż 12 godzin, należy niezwłocznie przyjąć zapomnianą pigułkę – i kolejną o normalnej porze. Pozostałe pigułki z blistra przyjmujemy o stałej porze. Wskazówka: Jeśli niezwłocznie przyjęłaś pominiętą tabletkę i przerwa pomiędzy pigułkami jest krótsza niż 12 godzin, to nie musisz dodatkowo się zabezpieczać, ponieważ skuteczność antykoncepcyjna została zachowana i wciąż jest wysoka. Dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne, jeśli przerwa jest dłuższa niż 12 godzin. Możesz wykonać test, który pokaże Ci, co zrobić w takiej sytuacji: http://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/
Poprzednie pytanie
Następne pytanie

7. Co robisz w sytuacji, gdy przed upływem 3-4 godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej wystąpią u Ciebie wymioty lub biegunka?

Wskazówka: W takiej sytuacji powinnaś niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę. Istnieje ryzyko, że tabletka nie wchłonęła się w całości i skuteczność antykoncepcyjna mogła zostać obniżona. W tej sytuacji powinnaś wziąć kolejną tabletkę z blistra (przeznaczoną na następny dzień). Pozostałe tabletki przyjmuj normalnie, do skończenia blistra. Jedyna różnica, która wystąpi w tej sytuacji, dotyczy przerwy pomiędzy opakowaniami - zaczniesz ją o jeden dzień wcześniej, niż zazwyczaj. Wskazówka: W takim razie – wszystko w porządku. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest nadal bardzo wysoka – i nie musisz się dodatkowo zabezpieczać. Wskazówka: Uff! Gdyby taka sytuacja miała miejsce, to pamiętaj o tym, żeby zażyć kolejną tabletkę z blistra!
Poprzednie pytanie
Następne pytanie

8. Czy zażywając tabletki antykoncepcyjne, stosujesz dodatkowe formy antykoncepcji?

Wskazówka: Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne regularnie, według zaleceń lekarza, to nie musisz się dodatkowo zabezpieczać, bo skuteczność pigułek jest wysoka. Pamiętaj o prezerwatywie, jeśli nie masz stałego partnera - to bardzo ważna forma zabezpieczenia przez chorobami przenoszonymi droga płciową. Dobry seks, to przede wszystkim bezpieczny seks! Wskazówka: Zupełnie niepotrzebnie! Przyjmując tabletki antykoncepcyjnie regularnie, według zaleceń lekarza – jesteś wystarczająco zabezpieczona przed nieplanowaną ciążą i nie ma potrzeby, żebyście z partnerem skupiali się na „przerwach”, zamiast bliskości i przyjemności. Seks przerywany nie jest metodą antykoncepcji. O stosunku przerywanym pisałyśmy w artykule: http://antykoncepcjanamiare.pl/stosunek-przerywany-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych-czy-to-konieczne/ Wskazówka: Spokojnie – nie musisz! :) Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne prawidłowo, to ich skuteczność jest naprawdę wysoka, a ryzyko zajścia w ciążę - minimalne. Możecie z partnerem bez stresu – i dodatkowego zabezpieczenia - oddawać się miłosnym uniesieniom.
Poprzednie pytanie
Zakończ test

To już koniec testu! Mamy nadzieję, że pomógł Ci sprawdzić, czy stosujesz tabletki prawidłowo.

Pamiętaj, żeby przyjmować tabletki regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza – wówczas zachowasz ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną!

Podsumowanie Twoich odpowiedzi:

Pytanie 1: Czy przyjmujesz tabletkę codziennie?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 2: Czy przyjmujesz tabletki o stałej porze?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 3: Czy przyjmując inne leki na receptę, suplementy diety, leki bez recepty lub pijąc zioła, sprawdzasz, czy ich działanie nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 4: Czy zdarza Ci się popijać tabletki antykoncepcyjne sokiem z grejpfrutów lub żurawiny?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 5: Co robisz w przypadku pominięcia tabletki, jeśli przerwa pomiędzy pigułkami wynosi nie dłużej, niż 12 godzin?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 6: Czy pamiętasz, żeby nie robić dłuższych przerw między opakowaniami niż te, zalecane przy stosowaniu danej formy antykoncepcji? (7 dni - w przypadku zażywania tabletek o schemacie stosowania 21+7 lub 4 dni - w przypadku antykoncepcji o schemacie dawkowania 24+4)?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 7: Co robisz w sytuacji, gdy przed upływem 3-4 godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej wystąpią u Ciebie wymioty lub biegunka?

Udzielona odpowiedź:

Pytanie 8: Czy zażywając tabletki antykoncepcyjne, stosujesz dodatkowe formy antykoncepcji?

Udzielona odpowiedź:

Wykonaj test ponownie