W czasie letnich wyjazdów nie zapominaj o antykoncepcji!

W czasie letnich wyjazdów nie zapominaj o antykoncepcji!

Sezon letnich wyjazdów w pełni!  Wypoczynek i relaks należy się każdemu. Jeśli jednak stosujesz tabletki antykoncepcyjne, to nawet w tym beztroskim czasie, powinnaś pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Pamiętaj o spakowaniu tabletek

Podczas pakowania wyjazdowej walizki, koniecznie pamiętaj o zabraniu tabletek antykoncepcyjnych. Zwykłe środki przeciwbólowe na pewno dostaniesz w lokalnej aptece, ale pigułki dostępne są tylko na receptę. Nie ryzykuj! Przed pakowaniem spisz sobie listę rzeczy, które musisz zabrać uwzględniając tabletki, a na koniec sprawdź, czy na pewno je masz. Jeśli lecisz samolotem, najlepszym rozwiązaniem będzie wsadzić je do bagażu podręcznego. Unikniesz w ten sposób dodatkowe stresu, w przypadku gdy linie lotnicze wyślą Twój bagaż w inne miejsce i będziesz musiała na niego czekać.

Zadbaj o dodatkowe przypomnienie

W czasie letnich wyjazdów często zmieniamy naszą codzienną rutynę. Nawet jeśli zwykle nie masz problemów z pamiętaniem o przyjmowaniu tabletek o regularnych porach, na wakacjach może się to zmienić. Dla spokoju ducha lepiej zadbać o dodatkowe przypomnienie, np. alarm w telefonie lub postawienie opakowania z tabletkami obok balsamu po opaleniu. Pamiętaj, że regularność w przyjmowaniu pigułek jest najbardziej kluczowa dla ich skuteczności.

Uważaj na alkohol i jedzenie

Sam w sobie alkohol nie ma bezpośredniego wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych – z jednym wyjątkiem. Czas wchłaniania się tabletek wynosi ok. 3-4 godzin. Jeśli w tym czasie wystąpią wymioty, pigułka może nie zostać wchłonięta w 100 procentach, co obniży jej właściwości antykoncepcyjne. Alkohol może powodować wymioty, nie tylko ten wypity w nadmiernych ilościach, warto więc o tym pamiętać. Podobne skutki może mieć zjedzenie posiłku z niepewnego źródła. Jeśli doświadczymy zatrucia, które spowoduje wymioty lub biegunkę, skuteczność naszych tabletek może zostać obniżona (kiedy wystąpią do 3-4 godzin po przyjęciu pigułki).

Sprawdzaj leki, których nie znasz

Na skuteczność tabletek wpływ mają także niektóre składniki zawarte w lekach. Jeśli na wakacjach złapie Cię jakaś dolegliwość i będziesz musiała zakupić leki, których nie znasz – koniecznie dopytaj lekarza lub farmaceutę o ich wpływ na działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Więcej informacji o substancjach, które oddziałują na tabletki znajdziesz tutaj: https://antykoncepcjanamiare.pl/od-czego-zalezy-skutecznosc-antykoncepcji-hormonalnej/