Stosunek przerywany przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to konieczne?

Stosunek przerywany przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to konieczne?

Akcja – przerwa. Akcja – przerwa. Akcja – przerwa, czyli stosunek przerywany, który niestety wciąż postrzegany jest przez wiele par, jako skuteczna metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży. Innego zdania są ginekolodzy, zwracający uwagę na to, że jest to nie tylko nieskuteczna metoda, ale i forma współżycia, która może negatywnie wpłynąć na życie seksualne oraz relacje partnerów. Czy stosując tabletki antykoncepcyjne, musimy dodatkowo kontrolować się podczas seksu?

  • Stosunek przerywany to forma współżycia, polegająca na niedopuszczeniu do wytrysku w pochwie. Partner, tuż przed ejakulacją (wytryskiem), wyjmuje członka z pochwy, co ma uniemożliwić plemnikom przedostanie się do jej wnętrza, a następnie zapłodnienie komórki jajowej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że do zapłodnienia może dojść nie tylko poprzez wytrysk, ale i wydzielinę, wydobywającą się z członka przed wytryskiem – w niej również są plemniki. Wystarczy chwila uniesienia, zbyt długie przytrzymanie członka w pochwie – i znacząco  wzrasta szansa na zapłodnienie.

Tak silna kontrola może doprowadzić do zaburzeń seksualnych i powodować, że współżycie  stanie się przewidywalnym schematem –  zamiast spontaniczną przyjemnością. Nerwowość i brak spełnienia w sferze seksualnej może odbić się na relacji partnerów.

Dlaczego stosunek przerywany jest metodą nieskuteczną? Przede wszystkim dlatego, że wymaga od kobiet doskonałej znajomości własnego organizmu, żeby móc precyzyjnie określić dni płodne i niepłodne. Niestety, jak wiemy, czasem wystarczy przeziębienie, zmiana klimatu, stres, przyjmowane leki, nieodpowiednia dieta czy zbyt intensywny wysiłek fizyczny, aby nasz cykl rozregulował się. W tym przypadku bardzo łatwo o pomyłkę. Nie bez znaczenia jest również refleks partnera, który w chwili silnego podniecenia – także może zawieść.

Warto wiedzieć, że do zapłodnienia może dojść nawet wtedy, gdy uprawiamy seks w dni niepłodne. Jak to możliwe? Silne i zdrowe plemniki mają zdolność przetrwania w drogach rodnych kobiety przez jakiś czas ( ok. 3-5 dni ), i gdy tylko będą miały odpowiednie warunki (śluz ulegnie rozrzedzeniu), będą mogły dotrzeć do jajeczka.

Nie bez powodu wskaźnik Perla, pokazujący skuteczność stosunku przerywanego, wynosi 15-28, co oznacza, że podczas stosowania tej metody, przy regularnym współżyciu, na sto kobiet aż 15-28 może zajść w ciążę.

Nie przerywaj!

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej skutecznych metod zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Warunkiem jej skuteczności jest m.in. prawidłowe stosowanie – o stałych porach, według zaleceń lekarza i zgodnie z kolejnością pigułek, ponieważ nawet jednorazowe odstępstwa mogą prowadzić do obniżenia ich wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla dla tabletek wynosi 0,2 – 0,5, co w zestawieniu z niską skutecznością stosunku przerywanego obrazuje, jak dobrze jesteśmy zabezpieczone przy tej metodzie.

Jak działają pigułki? Tabletki antykoncepcyjne hamują owulację – jajniki nie uwalniają komórek jajowych, dzięki czemu nie może dojść do ich zapłodnienia. Jednocześnie pigułki wpływają na śluz szyjki macicy, który gęstniejąc, powoduje, że plemniki nie mogą przedostać się dalej. To oznacza, że przyjmując pigułki, nie musimy dodatkowo zabezpieczać się, ponieważ jesteśmy wystarczająco chronione przed nieplanowaną ciążą. Dzięki wysokiej skuteczności możemy pozwolić sobie na spontaniczność i czerpanie przyjemności ze zbliżenia.

Seks to niezwykle ważny – i dający wiele radości – element związku, a komfort oraz poczucie wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej mogą podkręcić atmosferę w sypialni i wpłynąć  pozytywnie na życie erotyczne. Skupiając się na bliskości, zamiast ewentualnych konsekwencjach, nie tylko odkrywamy nawzajem swoje potrzeby, ale i dajemy partnerowi to, co ważne w intymnej relacji – zaangażowanie.