Wizyta u Ginekologa – jak się do niej przygotować?

Wizyta u Ginekologa – jak się do niej przygotować?

Wybierając się na wizytę do ginekologa nie powinnyśmy się jej obawiać – i przede wszystkim – wstydzić! Lekarz ginekolog codziennie bada kilkanaście pacjentek i intymna – z naszego punktu widzenia – sytuacja jest dla niego normalnością. Specjalista jest po to, aby pomóc nam rozwiązać kobiece problemy, z którymi przychodzimy, dlatego poświęćmy chwilę i przygotujmy się do wizyty, aby przebiegła ona sprawnie i bez zbędnego stresu.

Określ cel wizyty

Wybierając się na wizytę do lekarza – określmy jej cel. Jeśli borykamy się z jakimś problemem kobiecym, wynotujmy sobie zaobserwowane objawy – ułatwi nam to przedstawienie lekarzowi problemu i da gwarancję, że żadnej informacji nie pominiemy.

Jeśli powodem wizyty jest chęć rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej, to przede wszystkim powiedzmy lekarzowi o naszych potrzebach i oczekiwaniach względem antykoncepcji. Współczesna doustna antykoncepcja hormonalna posiada szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, więc może nam pomóc złagodzić  – lub wyeliminować – m.in. takie problemy, jak trądzik, bolesne lub obfite miesiączki czy nadmierne owłosienie. W przypadku, gdy chcemy zmienić dotychczas stosowaną przez nas antykoncepcję na taką z obniżoną dawką hormonów – antykoncepcję ultralekką – to również powiedzmy o tym ginekologowi. Nasze oczekiwania oraz stan zdrowia będą podstawą do dobrania odpowiedniej dla nas formy zabezpieczenia.

Zbierz informacje

Lekarz ginekolog rozpocznie wizytę od wywiadu medycznego, pytając Cię o podstawowe kwestie, takie jak regularność cyklu, data ostatniej miesiączki – i ewentualne dolegliwości jej towarzyszące, tj.: obfitość, ból. Lekarz zada nam oczywiście również pytanie, dotyczące problemu, z jakim przychodzimy, dlatego otwarcie komunikujmy nasze wątpliwości, niepokoje i zaobserwowane symptomy.

Co ważne – jeśli jeszcze nie współżyłyśmy, to musimy o tym fakcie poinformować lekarza. Ginekolog prawie zawsze pyta o to, czy jesteśmy dziewicą, natomiast jeśli zdarzy się, że to pytanie nie pojawi się w trakcie rozmowy, to przejmijmy inicjatywę i poinformujmy o tym lekarza. W przypadku dziewicy badanie wygląda nieco inaczej, dlatego nie można pominąć tej kwestii w trakcie wywiadu medycznego.

Porozmawiaj z Kobietami

Idąc na wizytę do ginekologa warto wcześniej podpytać kobiety z naszej rodziny – babcię czy mamę – o to, czy w rodzinie występowały choroby kobiece (np. nowotwór piersi). Jednocześnie warto zapytać, czy wśród członków rodziny występowały przypadki choroby zakrzepowej – może mieć to znaczenie w sytuacji, gdy będziemy chciały sięgnąć po  antykoncepcję hormonalną.

Strój

Oczywiście podczas wizyty u ginekologa nie obowiązuje konkretny dress code, ale są elementy garderoby, które dodadzą nam pewności siebie i zwiększą komfort podczas wizyty. Warto postawić na spódnicę, w której będziemy mogły zostać podczas wizyty, zdejmując jedynie bieliznę. Jeśli pójdziemy na wizytę w spodniach, to nie przejmujmy się, bo po pierwsze – w gabinetach ginekologicznych są zazwyczaj jednorazowe spódniczki lub fartuchy, które będziemy mogły założyć na czas badania, a po drugie –  nawet jeśli gabinet nie będzie w nie wyposażony, to dla ginekologa nasza nagość jest czymś zupełnie naturalnym. Poza tym samo badanie, podczas którego jesteśmy rozebrane „od pasa w dół”, trwa krótko, więc naprawdę nie ma się czym martwić.

Higiena

Jeśli mamy możliwość wzięcia odświeżającego prysznicu przed wizytą u lekarza, to oczywiście możemy to zrobić, natomiast nie musimy odczuwać presji w tej kwestii. Ginekolodzy często mówią, że nadmierna higiena może czasem zakamuflować ewentualne infekcje lub upławy. Standardowy prysznic, jaki bierzemy co dzień rano, będzie wystarczający.

Kobiety często też zastanawiają się, czy powinny depilować się specjalnie na wizytę ginekologiczną – nie ma takiej konieczności. Lekarzowi nie robi różnicy stopień owłosienia.

Termin wizyty

Dobrym czasem na kontrolną wizytę u ginekologa będzie kilka dni po skończonej menstruacji, ze względu na możliwość wykonania cytologii, USG narządu rodnego czy badania piersi. Oczywiście, jeśli pojawiają się niepokojące objawy, a akurat mamy miesiączkę, to także możemy umówić się na wizytę, natomiast musimy mieć świadomość, że nie będziemy mogły wykonać m.in. badania cytologicznego.

Wizyta u lekarza to nasz czas, dlatego przede wszystkim – pytajmy o wszystko, co nas interesuje czy budzi naszą wątpliwość. Lekarz wytłumaczy nam wszystkie nurtujące nas kwestie, wskaże ewentualną ścieżkę leczenia i podpowie, w jaki sposób radzić sobie z naszymi przypadłościami. I najważniejsze – wychodząc z gabinetu miejmy już w perspektywie termin kolejnej, kontrolnej wizyty. Profilaktyka to klucz do zdrowia kobiety.